BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Anykščiuose kyla medžių lajų tako pamatai

2014 m. rugpjūčio 6 d.

Šiais metais pradėtos Lietuvoje unikalaus turistinio objekto statybos Anykščiuose įsibėgėja. Netoli Puntuko akmens kyla medžių lajų tako pamatai, rudenį ant jų bus pradėtos statyti metalinės atramos. Lajų taką planuojama užbaigti iki kitos vasaros. 

Rodoma:

Šiais metais pradėtos Lietuvoje unikalaus turistinio objekto statybos Anykščiuose įsibėgėja. Netoli Puntuko akmens kyla medžių lajų tako pamatai, rudenį ant jų bus pradėtos statyti metalinės atramos. Lajų taką planuojama užbaigti iki kitos vasaros.

Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka sako, kad takas padės supažindinti lankytojus su Anykščių šileliu iš neįprastos perspektyvos – keliaujant keliolikos metrų aukštyje. „Konstrukcija, leidžianti pasivaikščioti medžių lajų aukštyje, ko paprastai negali padaryti, atskleidžia kitokį gamtos grožį. Tiek pamatyti negali vaikščiodamas miško taku“, – apie kylantį unikalų objektą sako regioninio parko direktorius.

Lajų takas prasidės nuo kalvos netoli Puntuko ir vingiuos 21 metro aukštyje Šventosios upės link, jo pabaigoje bus pastatytas apžvalgos bokštas. Tai bus aukščiausias tako taškas, lankytojai iš 35 metrų aukščio galės apžvelgti Šventosios upės vingį, šilelį ir aplinkines teritorijas. Pakilti į apžvalgos bokštą neįgaliesiems padės specialiai įrengtas keltuvas.

Šalia tako bus pastatytas nedidelis informacinis centras su Anykščių šilelio floros ir faunos ekspozicija. Apžvalgos bokštą numatyta dekoruoti tautinių raštų motyvais.

Tikimasi, kad kitų metų birželį medžių lajų taką jau galės išbandyti pirmieji lankytojai.

„Darbai vyksta kaip planuota. Netrukus Čekijoje bus pradėtos gaminti metalinės konstrukcijos. Jos bus atvežtos ir montuojamos spalio mėnesio pabaigoje.

Takas nebus tiesiamas ant medžių, kaip dabar įsivaizduoja kai kurie lankytojai. 1,5 m pločio tako pagrindas bus pagamintas iš grotelių ir tinklo, tokio tako ne tik nereikia šluoti, bet po kojomis matysis žemė. Šonuose bus sumontuoti turėklai, kad lankytojai jaustųsi saugūs. Jeigu žmogus bijo aukščio, gali iš anksto „pasitreniruoti“ – užlipti į 15 metrų aukščio apžvalgos bokštą netoli Rubikių ežero“, – sako K. Šerepka.

Medžių lajų tako ilgis sieks daugiau kaip 300 metrų. Take bus stotelės su informaciniais stendais apie augalų, medžių rūšis, citatomis iš A. Baranausko „Anykščių šilelio“.

„Tai bus pažintinis, o ne pramoginis takas“, – akcentuoja regioninio parko direktorius.

Medžių lajų takas bus unikalus ne tik Lietuvoje. Tai pirmasis toks statinys Rytų Europoje.

Artimiausias panašus objektas yra Austrijoje, keli takai medžių lajų aukštyje įrengti Vokietijoje, ilgiausias jų viename iš Vokietijos nacionalinių parkų siekia 1,3 km.

Pasak K. Šerepkos, jau sulaukta parko lankytojų didelio susidomėjimo statomu objektu.

Direktorius sako, kad nustatyti tikslų parko lankytojų skaičių sunku, tačiau pernai padedami muziejininkų bandę skaičiuoti atvykstančiuosius, buvo nustebinti: per keturis turistinio sezono mėnesius Puntuko akmenį aplankė apie 16 tūkst. žmonių.

Parko vadovas įsitikinęs – atidarius medžių lajų taką lankytojų padaugės.

„Atvykstantys į parką lankytojai jau nori aktyvesnių pramogų. Literatūrinių muziejų neužtenka. Dabartiniam lankytojui, ypač jauno amžiaus, statiškas pažinimas nėra patrauklus. Lankytojas nori kažką veikti, pats atrasti, pamatyti. Pajusti naujų potyrių. Kai iš arti matai medžio lapus, lieka žymiai stipresnis įspūdis nei pamačius nuotraukoje. Rengiant projektą buvo iškirsta minimalus kiekis medžių – tai ne gamtos niokojimas, o bandymas pritraukti žmones ją pažinti“, – sako pašnekovas.

Naujo turistinio objekto įrengimas – Saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos vykdomo projekto dalis. Įgyvendinamam projektui „Saugomų teritorijų tvarkymas (III etapas) iš 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos skirta 36,9 mln. litų, bendra projekto vertė – 43,9 mln. litų. Medžių lajų tako komplekso įrengimo darbams Anykščių regioniniame parke skirta 8,5 mln. litų ES struktūrinių fondų parama.

Įgyvendinant pirmą šio projekto etapą, Anykščių regioniniame parke buvo renovuotas direkcijos administracinis pastatas, įkurtas lankytojų centras. II etape buvo atstatomas Kepurinės pelkės hidrologinis režimas. 

Parengta pagal laikraščio "Utenos apskrities žinios" informaciją.