BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Prisitaikymas prie "Brexit'o"

2021 m. Europos Sąjungos Taryba patvirtino 5 mlrd. Eur prisitaikymo prie „Brexit‘o“ rezervą. Jis skirtas valstybėms narėms spręsti problemas, susijusias su „Brexit‘u“.

Iš „Brexit‘o“ rezervo Lietuva gavo 12,2 mln. Eur. Jie skirti padėti valstybės institucijoms ir verslui geriau prisitaikyti prie pokyčių Jungtinei Karalystei išstojus iš Europos Sąjungos. 2023 m. balandį dalis lėšų (4,7 mln. eurų)  perkelta į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (planą "Naujos kartos Lietuva"). 

Lietuvoje iš „Brexit‘o“ rezervo finansuojami projektai pagal Finansų ministerijos ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos sudarytus valstybės finansuojamų projektų sąrašus. Įgyvendinami 7 projektai. Projektų sutartys pasirašytos 2022 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Projektų pabaiga – 2023 m. gruodis.

Įgyvendinami projektai (sąraše pasirinkti: ,,Sutarčių informacija").

Konsultacijos su socialiniais ir ekonominiais partneriais

Tarptautinių institucijų atlikti „Brexit’o“ poveikio vertinimai[1] parodė, kad „Brexit’as“ neturėjo reikšmingos įtakos bendram tiesioginių užsienio investicijų srautui į Lietuvą, bet galėjo turėti įtakos per antrinį užsienio prekybos kanalą, t. y. per poveikį Europos Sąjungos, kuri yra pagrindinė Lietuvos eksporto partnerė, ekonomikai.

VšĮ „Versli Lietuva“ užsakymu UAB „RAIT Group“ atliko smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių, eksportuojančių į Jungtinę Karalystę, reprezentatyvią apklausą. Apklausos rezultati parodė, kad „Brexit’as“ darė įtaką įmonių eksportui, bet ji nėra labai žymi. Didžiausias įmonių nurodytas iššūkis yra reikalingos informacijos prieinamumas. Nors didelių kliūčių bendrauti su Jungtine Karalyste nepastebima, pažymima padidėjusi administracinė našta, ypač dėl muitinės procedūrų, prekių kilmės sertifikavimo, sanitarinių ir fitosanitarinių eksporto sertifikatų gavimo.

2021 m. lapkričio 30 d. Finansų ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija organizavo konsultacinį renginį su socialiniais ir ekonominiais partneriais ir aptarė galimas priemones „Brexit’o“ padariniams šalinti.


ES reglamentas

Europos Parlamento ir Tarybos 2021 m. spalio 6 d. reglamentas (ES) 2021/1755, kuriuo sukuriamas prisitaikymo prie „Brexit’o“ rezervas.

Nacionaliniai teisės aktai

Vyriausybės 2022 m. gegužės 17 d. nutarimas Nr. 507 „Dėl Lietuvos Respublikai iš Prisitaikymo prie „Brexit’o“ rezervo skirtų lėšų administravimo“Juo paskirtos institucijos, atsakingos už Prisitaikymo prie „Brexit’o“ rezervo lėšų administravimą, ir patvirtintos lėšų administravimo taisyklės.

Finansų ministro 2022 m. gegužės 27 d. įsakymas Nr. 1K-190 „Dėl Lietuvos Respublikai iš Prisitaikymo prie „Brexit’o“ rezervo skirtų lėšų administravimo taisyklių įgyvendinimo“. Juo patvirtintos dokumentų formos, stebėsenos rodiklių skaičiavimo aprašas ir kt. 

Finansų ministro 2010 m. spalio 22 d. įsakymas Nr. 1K-203 „Dėl iš Europos Sąjungos fondų ir Europos investicijų banko lėšų bendrai finansuojamų projektų netinkamo finansuoti pridėtinės vertės mokesčio apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, pagal kurį apmokamas projektų PVM.



Puslapis atnaujintas 2023 Rugsėjo 01 d.