BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Atgaivintas Telšių miesto senamiestis

2014 m. spalio 23 d.

Iš 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šų įgy­ven­din­tas dar vie­nas Že­mai­ti­jos sos­ti­nės se­na­mies­tį puo­šian­tis pro­jek­tas – „Ak­me­ni­nės at­ra­mi­nės sie­nos Res­pub­li­kos g., Tel­šiuo­se, tvar­ky­bos dar­bai“. Bend­ra pro­jek­to ver­tė – 565 979 Lt, iš jų Eu­ro­pos Są­jun­gos da­lis – 481 082 Lt.

Rodoma:

Pro­jek­tas įgy­ven­din­tas sie­kiant ge­rin­ti Tel­šių mies­to se­na­mies­čio es­te­ti­nį vaiz­dą, gy­ve­ni­mo ko­ky­bę ir ap­lin­ką ir tuo pri­si­dė­ti prie pa­trauk­lios in­ves­ti­ci­joms mies­to ap­lin­kos kū­ri­mo. Pa­si­nau­do­jus 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis, bu­vo su­tvar­ky­ta ak­me­ni­nė at­ra­mi­nė sie­na Res­pub­li­kos g., Tel­šiuo­se.

Ak­me­ni­nės at­ra­mi­nės sie­nos re­konst­ruk­ci­ja bu­vo bū­ti­na, nes ki­lo grės­mė, jog, spau­džiant grun­tui, sie­nos ak­me­nys ga­li bū­ti iš­stum­ti į gat­vę, ne­bu­vo lie­taus su­rin­ki­mo sis­te­mos, to­dėl van­duo nuo kal­no šlai­to sun­kė­si per sie­ną. Daž­nai dėl to žie­mą šlai­to šo­ne esan­tis ša­li­gat­vis bū­da­vo ap­le­di­jęs. Sie­na kė­lė pa­vo­jų praei­vių sau­gu­mui. Taip pat rei­kė­jo pa­ge­rin­ti ir es­te­ti­nį sie­nos vaiz­dą, pro­jek­tuo­jant tam tik­rus puo­šy­bos ar ki­tus ar­chi­tek­tū­ri­nius ele­men­tus.

Iš 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šų įgy­ven­di­nus pro­jek­tą, ak­me­ni­nė at­ra­mi­nė sie­na vi­siš­kai in­teg­ruo­ta į mies­to sis­te­mą, šian­dien jos inf­rast­ruk­tū­ra ati­tin­ka vi­sus ke­lia­mus rei­ka­la­vi­mus, pa­ge­rė­jo gy­ven­to­jų gy­ve­ni­mo ko­ky­bė bei sau­gu­mas. Dėl su­ma­žė­ju­sių iš­lai­dų prie­žiū­rai ir re­mon­tui bu­vo su­tau­py­tos sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to lė­šos.

Vie­šo­sios inf­rast­ruk­tū­ros ge­ri­ni­mas tu­ri tei­gia­mos įta­kos in­ves­ti­ci­niam kli­ma­tui, su­kur­ta pa­trauk­li tu­riz­mui mies­to ap­lin­ka. Šian­dien ak­me­ni­nė at­ra­mi­nė sie­na Res­pub­li­kos g. yra ta­pu­si Di­džią­ja že­mai­čių sie­na. Šios idė­jos au­to­rius – pro­fe­so­rius Al­gir­das Žeb­raus­kas, me­ni­nių plokš­čių au­to­rius – Pet­ras Gin­ta­las. Sie­no­je žy­mi­mos svar­biau­sios Že­mai­ti­jos is­to­ri­jos da­tos, kaip an­tai, kada pirmą kartą paminėtas Žemaitijos vardas, žymiausiems žemaičių mūšiams atminti, Konstancos susirinkimas bei Žemaitijos krikštas.

Iš vi­so sie­no­je nu­ma­ty­ta iš­kal­ti de­vy­nias Že­mai­ti­jos is­to­ri­ją, tra­di­ci­jas įpras­mi­nan­čias me­ni­nes plokš­tes. Šie­met pri­sta­ty­ta šeš­to­sios – „Že­mai­čių že­mė­la­pio“ – idė­ja. Šio­je plokš­tė­je bū­tų pa­vaiz­duo­ta di­džio­ji Že­mai­ti­ja – ko­kia ji iš tik­rų­jų bu­vo, pa­teik­ta is­to­ri­nė in­for­ma­ci­ja, įvar­din­tos su­tar­tys, ku­rio­mis pa­tvir­tin­tos Že­mai­ti­jos sie­nos, ir pan.

Pro­jek­tas „Aikš­te­lės prie Tel­šių mies­to bokš­to laik­ro­džio ir fon­ta­no ap­lin­kos su­tvar­ky­mo pro­jek­ta­vi­mo pa­slau­gos ir dar­bai“ įgy­ven­din­tas 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis. Bend­ra pro­jek­to ver­tė – 355 237 Lt, iš jų Eu­ro­pos Są­jun­gos da­lis – 301 951 Lt.

Pas­ta­rai­siais de­šimt­me­čiais Tel­šių mies­te dėl fi­nan­sa­vi­mo šal­ti­nių sto­kos bu­vo itin sai­kin­gai in­ves­tuo­ja­ma į mies­to vie­šą­sias erd­ves, bend­ruo­me­ni­nės inf­rast­ruk­tū­ros kū­ri­mą (at­kū­ri­mą), gy­ve­na­mo­sios ap­lin­kos mies­to gy­ven­to­jams ge­ri­ni­mą. Na­tū­ra­lu, kad tai tu­rė­jo nei­gia­mos įta­kos in­ves­ti­ci­niam kli­ma­tui, o ma­žė­jan­čios ma­te­ria­li­nės in­ves­ti­ci­jos ir dar­bo vie­tų skai­čius su­kė­lė ir nei­gia­mą mig­ra­ci­jos sal­do bei gy­ven­to­jų ne­pa­si­ten­ki­ni­mą so­cia­li­ne ir eko­no­mi­ne pa­dė­ti­mi. Sie­kiant sta­bi­li­zuo­ti pa­dė­tį, ne­pa­kan­ka in­ves­tuo­ti vien į tie­sio­giai vers­lui rei­ka­lin­gą inf­rast­ruk­tū­rą, bu­vo bū­ti­na daug dė­me­sio kreip­ti ir į mies­to gy­ven­to­jų po­rei­kius.

Tad bu­vo nu­spręs­ta ge­rin­ti Tel­šių mies­to se­na­mies­čio es­te­ti­nį vaiz­dą, gy­ve­ni­mo ko­ky­bę bei ap­lin­ką ir tuo pri­si­dė­ti prie pa­trauk­lios in­ves­ti­ci­joms mies­to ap­lin­kos kū­ri­mo. 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis at­lik­ti ap­lin­kot­var­kos dar­bai Tel­šių se­na­mies­čio te­ri­to­ri­jo­je – ties Bi­ru­tės g. ir Tur­gaus a. san­kir­ta.

Pro­jek­tas „Ka­ted­ros aikš­tės tę­si­nio ir laip­tų iki Bi­ru­tės g. Tel­šiuo­se tvar­ky­bos dar­bai“ įgy­ven­din­tas iš 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šų. Bend­ra pro­jek­to ver­tė – 910 199 Lt, iš jų Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šos – 773 669 Lt.

Ka­ted­ros a. tę­si­nys ir laip­tai iki Bi­ru­tės g. Že­mai­ti­jos sos­ti­nei yra svar­būs. Jie rei­ka­lin­gi pės­tie­siems ei­ti ir trans­por­to prie­mo­nėms va­žiuo­ti iki esa­mų pa­sta­tų, pa­ten­ka į rep­re­zen­ta­ci­nę Tel­šių mies­to da­lį – se­na­mies­tį, tu­rin­tį di­džiau­sią plėt­ros po­ten­cia­lą Tel­šių mies­te. Iki pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mo pra­džios mi­nė­tos te­ri­to­ri­jos trau­kos po­ten­cia­las ne­bu­vo iš­nau­do­ja­mas dėl ne­sut­var­ky­tos Ka­ted­ros a. ir laip­tų iki Bi­ru­tės gat­vės inf­rast­ruk­tū­ros. Laip­tų būk­lė bu­vo ne­pa­ten­ki­na­ma: laip­tų pa­grin­das iš­si­krai­pęs, pa­ko­pos išė­ju­sios iš fik­suo­tų pa­dė­čių, kai ku­rios kli­bė­jo, bu­vo ne­sau­gu vaikš­čio­ti. Lie­taus nu­ve­di­mo sis­te­ma iš pa­čių laip­tų už­si­ne­šu­si grun­tu, ne­be­li­kę ke­taus tra­pų. Ša­li­gat­viai pa­klo­ti prieš ke­le­tą de­šimt­me­čių, dan­ga ne­pa­ten­ki­na­mos būk­lės – iš­si­krai­piu­si dėl su­si­de­for­ma­vu­sio pa­grin­do, suei­žė­ju­sios ply­te­lės. Pri­va­žia­vi­mo prie Ka­ted­ros aikš­tės as­fal­tuo­ta dan­ga es­te­tiš­kai ne­de­rė­jo su re­konst­ruo­ta au­ten­tiš­ka Ka­ted­ros aikš­tės ak­me­nų grin­di­nio dan­ga. Bu­vu­si lie­taus van­dens nu­ve­di­mo sis­te­ma neuž­tik­ri­no tin­ka­mo van­dens ka­na­li­za­vi­mo, van­duo te­kė­jo ša­li­gat­viu ir pa­ko­po­mis že­myn į Bi­ru­tės gat­vę. Apš­vie­ti­mo sis­te­mos švies­tu­vai su­da­rė kont­ras­tą re­konst­ruo­tos aikš­tės se­na­mies­čio ti­po švies­tu­vams, ap­švie­ti­mo ly­gis bu­vo ne­pa­kan­ka­mas. Nees­te­tiš­ka ap­lin­ka neuž­tik­ri­no gy­ven­to­jų po­rei­kių, ne­prit­rau­kė smul­kio­jo ir vi­du­ti­nio vers­lo, to­dėl bu­vo neiš­nau­do­ja­mas vie­tos po­ten­cia­las.

Iš 2007–2013 m. Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šų įgy­ven­din­to pro­jek­to me­tu komp­lek­siš­kai su­tvar­ky­tas Ka­ted­ros aikš­tės tę­si­nys bei laip­tai iki Bi­ru­tės g. Taip pat re­konst­ruo­tos laip­tų ir gat­vės dan­gos, pa­da­ry­tos laip­tų pa­ko­pos, tu­rėk­lai, pa­klo­ti ša­li­gat­viai, įreng­ti ma­žo­sios ar­chi­tek­tū­ros ele­men­tai, nu­ties­ti in­ži­ne­ri­niai lau­ko tink­lai (ap­švie­ti­mo, lie­taus nuo­te­kų, lais­ty­mo), at­lik­ti ki­ti dar­bai, bū­ti­ni ob­jek­tui funk­cio­nuo­ti. Sut­var­ky­ta inf­rast­ruk­tū­ra šian­dien ten­ki­na tiks­li­nių gru­pių es­te­ti­nės gy­ve­na­mo­sios ap­lin­kos, sau­gios ap­lin­kos po­rei­kius. Es­te­tiš­ka ap­lin­ka pri­si­dė­jo prie pa­lan­kių są­ly­gų vers­lo ap­lin­kos plėt­rai ir kū­ri­mui su­da­ry­mo.

Ais­tė ŠIAUD­KU­LIE­NĖ, Že­mai­ti­jos tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­ro va­dy­bi­nin­kė:

– Sut­var­kius Tel­šių se­na­mies­tį – Že­mai­ti­jos sos­ti­nė su­lau­kė dvi­gu­bai dau­giau tu­ris­tų nei anks­čiau. Jei žiū­rė­si­me į šių me­tų ten­den­ci­jas – tas skai­čius dar dau­giau išaugs. Pa­vyz­džiui, spa­lis jau, ga­li­ma sa­ky­ti, ne­be tu­ris­ti­nis se­zo­nas, ta­čiau no­rin­čių­jų ap­lan­ky­ti Tel­šius ne­trūks­ta. Vien per Mo­ky­to­jų die­ną su­lau­kė­me apie 900 sve­čių iš vi­sos Lie­tu­vos, o eks­kur­si­jų gra­fi­kas užim­tas iki pat mė­ne­sio pa­bai­gos. Vi­du­ti­niš­kai per mė­ne­sį Že­mai­ti­jos sos­ti­nė­je ap­si­lan­ko apie 30 tu­ris­ti­nių gru­pių. Vie­ną die­ną, ka­da ypač bu­vo gau­su tu­ris­tų gru­pių, mus ne­tgi su­ly­gi­no su Vil­niaus Ge­di­mi­no pro­spek­tu.

Dau­giau­siai tu­ris­tų su­lau­kia­me iš Lie­tu­vos. Di­de­lio sve­čių srau­to iš už­sie­nio kol kas dar ne­jau­čia­me. Bet ma­nau, kad ar­ti­miau­siu lai­ku tai pa­si­keis. At­vy­kę žmo­nės la­biau­siai do­mi­si su­tvar­ky­tu Tel­šių se­na­mies­čiu bei Mas­čio eže­ro pa­kran­te. Iš­ties Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­ma at­gai­vi­no mū­sų mies­tą, jis ta­po įdo­mus. Se­na­mies­ty­je gau­su ma­žo­sios ar­chi­tek­tū­ros ele­men­tų, pa­sa­ko­jan­čių apie Že­mai­ti­jos is­to­ri­ją, le­gen­das ir pan.

Taip pat rei­kia neuž­mirš­ti, jog iš Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų su­tvar­ky­tas se­na­mies­čio ap­švie­ti­mas. Tel­šiai nak­tį vi­sai ki­to­kie nei die­ną, to­dėl iš mies­to sve­čių vis daž­niau su­lau­kia­me pa­gei­da­vi­mų dėl eks­kur­si­jų po Že­mai­ti­jos sos­ti­nę tam­siu pa­ros me­tu.

And­rius DA­CYS, Že­mai­čių kul­tū­ros drau­gi­jos Tel­šių pa­vie­to pir­mi­nin­kas:

– La­bai pa­si­kei­tė Tel­šiai. Ypač su­tvar­kius se­na­mies­tį, Mas­čio pa­kran­tes. Ta­čiau, ma­no nuo­mo­ne, rei­kė­tų val­džiai su­da­ry­ti ko­mi­si­ją, ku­ri su­ran­kio­tų tuos se­na­mies­čio ga­ba­liu­kus, prie ku­rių li­ko ne­pri­si­lies­ta. Mies­te gau­su me­no kū­ri­nių, su­tvar­ky­tos gat­vės, ap­lin­ka, bet yra ma­žų se­na­mies­čio gat­ve­lių, kie­me­lių, ku­riuos dar rei­kia tvar­ky­ti. Juk pa­žiū­rė­ki­te į at­vi­ru­kus ar­ba nuo­trau­kas iš už­sie­nio – ten vi­sur ak­me­ni­mis grįs­tos net ir ma­žiau­sios gat­ve­lės, kie­me­liai. Tar­si sal­dai­niai.

Daž­nai ten­ka po Že­mai­ti­jos sos­ti­nę ve­džio­ti tu­ris­tų gru­pes. Vi­si klau­sia: iš kur gau­ti to­kį ar­chi­tek­tą, nes jo vi­zi­jo­mis ir Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­ma Tel­šiai ta­po vie­nas iš gra­žiau­sių Lie­tu­vos mies­tų. O pa­ro­dy­ti tu­ri­me ką: uni­ka­lų se­na­mies­tį, Di­džią­ją že­mai­čių sie­ną, me­no kū­ri­nius, ku­rie iš­mė­ty­ti po vi­są se­na­mies­tį. Ja­me mies­to sve­čiai ga­li ras­ti ka­vi­nių, ku­rio­se vai­ši­na­ma že­mai­tiš­kais pa­tie­ka­lais, ar­ba pa­si­gro­žė­ti se­no­vi­niais Tel­šiais nuo­trau­ko­se. Taip pat se­na­mies­ty­je įkur­ta me­no ga­le­ri­ja, ku­rio­je pre­kiau­ja­ma nuo­sta­biais vie­ti­nių me­ni­nin­kų dir­bi­niais.

Že­mai­ti­jos sos­ti­nė­je at­si­ra­do nau­ja tra­di­ci­ja: žmo­nės, šven­čian­tys gim­ta­die­nius, sa­vo sve­čius ve­da pa­si­vaikš­čio­ti po mies­tą. Jiems ne­bė­ra gė­da pa­ro­dy­ti, kur gy­ve­na. Iš­ties Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nė pa­ra­ma pa­kė­lė Tel­šius į nau­ją lyg­me­nį.

Raktažodžiai: es fondai Telšių sav.