Projektas įgyvendintas siekiant gerinti Telšių miesto senamiesčio estetinį vaizdą, gyvenimo kokybę ir aplinką ir tuo prisidėti prie patrauklios investicijoms miesto aplinkos kūrimo. Pasinaudojus 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, buvo sutvarkyta akmeninė atraminė siena Respublikos g., Telšiuose.
Akmeninės atraminės sienos rekonstrukcija buvo būtina, nes kilo grėsmė, jog, spaudžiant gruntui, sienos akmenys gali būti išstumti į gatvę, nebuvo lietaus surinkimo sistemos, todėl vanduo nuo kalno šlaito sunkėsi per sieną. Dažnai dėl to žiemą šlaito šone esantis šaligatvis būdavo apledijęs. Siena kėlė pavojų praeivių saugumui. Taip pat reikėjo pagerinti ir estetinį sienos vaizdą, projektuojant tam tikrus puošybos ar kitus architektūrinius elementus.
Iš 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų įgyvendinus projektą, akmeninė atraminė siena visiškai integruota į miesto sistemą, šiandien jos infrastruktūra atitinka visus keliamus reikalavimus, pagerėjo gyventojų gyvenimo kokybė bei saugumas. Dėl sumažėjusių išlaidų priežiūrai ir remontui buvo sutaupytos savivaldybės biudžeto lėšos.
Viešosios infrastruktūros gerinimas turi teigiamos įtakos investiciniam klimatui, sukurta patraukli turizmui miesto aplinka. Šiandien akmeninė atraminė siena Respublikos g. yra tapusi Didžiąja žemaičių siena. Šios idėjos autorius – profesorius Algirdas Žebrauskas, meninių plokščių autorius – Petras Gintalas. Sienoje žymimos svarbiausios Žemaitijos istorijos datos, kaip antai, kada pirmą kartą paminėtas Žemaitijos vardas, žymiausiems žemaičių mūšiams atminti, Konstancos susirinkimas bei Žemaitijos krikštas.
Iš viso sienoje numatyta iškalti devynias Žemaitijos istoriją, tradicijas įprasminančias menines plokštes. Šiemet pristatyta šeštosios – „Žemaičių žemėlapio“ – idėja. Šioje plokštėje būtų pavaizduota didžioji Žemaitija – kokia ji iš tikrųjų buvo, pateikta istorinė informacija, įvardintos sutartys, kuriomis patvirtintos Žemaitijos sienos, ir pan.
Projektas „Aikštelės prie Telšių miesto bokšto laikrodžio ir fontano aplinkos sutvarkymo projektavimo paslaugos ir darbai“ įgyvendintas 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Bendra projekto vertė – 355 237 Lt, iš jų Europos Sąjungos dalis – 301 951 Lt.
Pastaraisiais dešimtmečiais Telšių mieste dėl finansavimo šaltinių stokos buvo itin saikingai investuojama į miesto viešąsias erdves, bendruomeninės infrastruktūros kūrimą (atkūrimą), gyvenamosios aplinkos miesto gyventojams gerinimą. Natūralu, kad tai turėjo neigiamos įtakos investiciniam klimatui, o mažėjančios materialinės investicijos ir darbo vietų skaičius sukėlė ir neigiamą migracijos saldo bei gyventojų nepasitenkinimą socialine ir ekonomine padėtimi. Siekiant stabilizuoti padėtį, nepakanka investuoti vien į tiesiogiai verslui reikalingą infrastruktūrą, buvo būtina daug dėmesio kreipti ir į miesto gyventojų poreikius.
Tad buvo nuspręsta gerinti Telšių miesto senamiesčio estetinį vaizdą, gyvenimo kokybę bei aplinką ir tuo prisidėti prie patrauklios investicijoms miesto aplinkos kūrimo. 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis atlikti aplinkotvarkos darbai Telšių senamiesčio teritorijoje – ties Birutės g. ir Turgaus a. sankirta.
Projektas „Katedros aikštės tęsinio ir laiptų iki Birutės g. Telšiuose tvarkybos darbai“ įgyvendintas iš 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. Bendra projekto vertė – 910 199 Lt, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 773 669 Lt.
Katedros a. tęsinys ir laiptai iki Birutės g. Žemaitijos sostinei yra svarbūs. Jie reikalingi pėstiesiems eiti ir transporto priemonėms važiuoti iki esamų pastatų, patenka į reprezentacinę Telšių miesto dalį – senamiestį, turintį didžiausią plėtros potencialą Telšių mieste. Iki projekto įgyvendinimo pradžios minėtos teritorijos traukos potencialas nebuvo išnaudojamas dėl nesutvarkytos Katedros a. ir laiptų iki Birutės gatvės infrastruktūros. Laiptų būklė buvo nepatenkinama: laiptų pagrindas išsikraipęs, pakopos išėjusios iš fiksuotų padėčių, kai kurios klibėjo, buvo nesaugu vaikščioti. Lietaus nuvedimo sistema iš pačių laiptų užsinešusi gruntu, nebelikę ketaus trapų. Šaligatviai pakloti prieš keletą dešimtmečių, danga nepatenkinamos būklės – išsikraipiusi dėl susideformavusio pagrindo, sueižėjusios plytelės. Privažiavimo prie Katedros aikštės asfaltuota danga estetiškai nederėjo su rekonstruota autentiška Katedros aikštės akmenų grindinio danga. Buvusi lietaus vandens nuvedimo sistema neužtikrino tinkamo vandens kanalizavimo, vanduo tekėjo šaligatviu ir pakopomis žemyn į Birutės gatvę. Apšvietimo sistemos šviestuvai sudarė kontrastą rekonstruotos aikštės senamiesčio tipo šviestuvams, apšvietimo lygis buvo nepakankamas. Neestetiška aplinka neužtikrino gyventojų poreikių, nepritraukė smulkiojo ir vidutinio verslo, todėl buvo neišnaudojamas vietos potencialas.
Iš 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų įgyvendinto projekto metu kompleksiškai sutvarkytas Katedros aikštės tęsinys bei laiptai iki Birutės g. Taip pat rekonstruotos laiptų ir gatvės dangos, padarytos laiptų pakopos, turėklai, pakloti šaligatviai, įrengti mažosios architektūros elementai, nutiesti inžineriniai lauko tinklai (apšvietimo, lietaus nuotekų, laistymo), atlikti kiti darbai, būtini objektui funkcionuoti. Sutvarkyta infrastruktūra šiandien tenkina tikslinių grupių estetinės gyvenamosios aplinkos, saugios aplinkos poreikius. Estetiška aplinka prisidėjo prie palankių sąlygų verslo aplinkos plėtrai ir kūrimui sudarymo.
Aistė ŠIAUDKULIENĖ, Žemaitijos turizmo informacijos centro vadybininkė:
– Sutvarkius Telšių senamiestį – Žemaitijos sostinė sulaukė dvigubai daugiau turistų nei anksčiau. Jei žiūrėsime į šių metų tendencijas – tas skaičius dar daugiau išaugs. Pavyzdžiui, spalis jau, galima sakyti, nebe turistinis sezonas, tačiau norinčiųjų aplankyti Telšius netrūksta. Vien per Mokytojų dieną sulaukėme apie 900 svečių iš visos Lietuvos, o ekskursijų grafikas užimtas iki pat mėnesio pabaigos. Vidutiniškai per mėnesį Žemaitijos sostinėje apsilanko apie 30 turistinių grupių. Vieną dieną, kada ypač buvo gausu turistų grupių, mus netgi sulygino su Vilniaus Gedimino prospektu.
Daugiausiai turistų sulaukiame iš Lietuvos. Didelio svečių srauto iš užsienio kol kas dar nejaučiame. Bet manau, kad artimiausiu laiku tai pasikeis. Atvykę žmonės labiausiai domisi sutvarkytu Telšių senamiesčiu bei Masčio ežero pakrante. Išties Europos Sąjungos parama atgaivino mūsų miestą, jis tapo įdomus. Senamiestyje gausu mažosios architektūros elementų, pasakojančių apie Žemaitijos istoriją, legendas ir pan.
Taip pat reikia neužmiršti, jog iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų sutvarkytas senamiesčio apšvietimas. Telšiai naktį visai kitokie nei dieną, todėl iš miesto svečių vis dažniau sulaukiame pageidavimų dėl ekskursijų po Žemaitijos sostinę tamsiu paros metu.
Andrius DACYS, Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas:
– Labai pasikeitė Telšiai. Ypač sutvarkius senamiestį, Masčio pakrantes. Tačiau, mano nuomone, reikėtų valdžiai sudaryti komisiją, kuri surankiotų tuos senamiesčio gabaliukus, prie kurių liko neprisiliesta. Mieste gausu meno kūrinių, sutvarkytos gatvės, aplinka, bet yra mažų senamiesčio gatvelių, kiemelių, kuriuos dar reikia tvarkyti. Juk pažiūrėkite į atvirukus arba nuotraukas iš užsienio – ten visur akmenimis grįstos net ir mažiausios gatvelės, kiemeliai. Tarsi saldainiai.
Dažnai tenka po Žemaitijos sostinę vedžioti turistų grupes. Visi klausia: iš kur gauti tokį architektą, nes jo vizijomis ir Europos Sąjungos parama Telšiai tapo vienas iš gražiausių Lietuvos miestų. O parodyti turime ką: unikalų senamiestį, Didžiąją žemaičių sieną, meno kūrinius, kurie išmėtyti po visą senamiestį. Jame miesto svečiai gali rasti kavinių, kuriose vaišinama žemaitiškais patiekalais, arba pasigrožėti senoviniais Telšiais nuotraukose. Taip pat senamiestyje įkurta meno galerija, kurioje prekiaujama nuostabiais vietinių menininkų dirbiniais.
Žemaitijos sostinėje atsirado nauja tradicija: žmonės, švenčiantys gimtadienius, savo svečius veda pasivaikščioti po miestą. Jiems nebėra gėda parodyti, kur gyvena. Išties Europos Sąjungos struktūrinė parama pakėlė Telšius į naują lygmenį.