BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Dar mokykloje sėkmingą verslą sukūręs L. Kaminskis: „Nereikia žinoti visko, kad galėtum žengti naujus žingsnius“

2022 m. liepos 20 d. / UAB „Investicijų ir verslo garantijos“

„Jau šiandien padedame šimtams, o greitai ir tūkstančiams žmonių persikvalifikuoti į duomenų ir programavimo sritį. Kodėl? Pasaulio Ekonomikos forumo duomenimis, netolimoje ateityje technologijos panaikins apie 85 mln. darbo vietų, tačiau didėjant robotizacijai iki 2025 m. bus sukurta 97 mln. naujų darbo vietų. Dauguma profesijų reikalaus stiprių technologinių įgūdžių, ypač analitinių ir programavimo“, – sako ambicingo Lietuvos duomenų mokslo startuolio „Turing College“ karjeros mokyklos vadovas Lukas Kaminskis (24 m.). Neabejojama, kad jo ir bendražygių – Tomo Moškos ir Beno Šidlausko – startuolis, jau pritraukęs apie 2,5 mln. dolerių, keis ne vieno jauno, ir ne tik jo, žmogaus gyvenimą.

Rodoma:

– Lukai, jūs savo pavyzdžiu įrodote, o tuo pačiu ir padedate suprasti, kad pradėti karjerą galima dar mokyklos suole. Kokią pridėtinę vertę savo verslu kuriate šiandien Lietuvos, ir ne tik jos, visuomenei?

– Didiname žmonių, ateinančių į IT technologijas, kiekį, padedame norintiems, bet neturintiems finansų, studijuoti, skirdami jiems stipendijas pradėti savo karjerą IT duomenų mokslo srityje.

Padedame žmonėms studijuoti IT dalykus žymiai efektyviau, o baigus turėti aukštesnį kompetencijų lygį nei kitų mokyklų absolventai. Visi mūsų studentai, pabaigę programą, įsidarbina šimtu procentu. Tokia metrika negali pasigirti nė vienas universitetas ar kita mokymo įstaiga.

Padedame žmonėms studijuoti IT dalykus žymiai efektyviau, o baigus turėti aukštesnį kompetencijų lygį nei kitų mokyklų absolventai. Visi mūsų studentai, pabaigę programą, įsidarbina šimtu procentu. Tokia metrika negali pasigirti nė vienas universitetas ar kita mokymo įstaiga.

Tai, ką mes darome, yra efektyvesnis būdas mokytis ir pradėti karjerą savo srityje. Nekalbu jau apie atlyginimų pakilimus ar mūsų studentų pradedamus verslus.


Lukas Kaminskis

– Nesudėtinga išsigryninti savo stiprybes ir profesinį kelią, kai esi tinkamoje terpėje. Jums susiklostė kiek kitaip. Tai, matyt, tas nepatogumas ir tapo gyvenimo varikliu?

– Mano atveju buvo noras atsidurti aplinkoje, kuri stipresnė už mane. Noras būti tarp žmonių, kurie protingesni ir daugiau pasiekę. Mes ir šiandien vadovaujamės požiūriu, kad visada yra ko išmokti, taip pat ir patys ieškome žmonių stipresnių už mus. Mėgstu sau priminti, kad nereikia visko žinoti, kad galėtum žengti naujus žingsnius. Svarbiausia judėti į priekį kiekvieną dieną.

Tiesia ranką jaunam verslui

– Ar sudėtinga jaunam verslui pasinaudoti rizikos kapitalo investicijomis?

– Bent jau mums investicija iš „Iron Wolf Capital“ fondo, panaudojant Europos regioninės plėtros fondo lėšas, labai gelbėjo. Jei esi jaunas verslas, gali būti sudėtinga su investicijų pritraukimu. Bet situacija pastaruosius metus gerėjo: atsirado vis daugiau pinigų. Vis dėlto matome, kad artėja ekonominė krizė. Pasaulyje jau kuris laikas svarstoma, kaip ji paveiks finansavimo galimybes verslams, ar jos nemažės.

– Kuo verslui gelbėja rizikos kapitalo fondai?

– Rizikos kapitalo fondai investuoja į greit augančias įmones, startuolius. Tai gali būti pusė milijono, gali būti ir dešimt milijonų investicija. Rizikos kapitalo fondai už tai gauna verslo įmonės akcijų. Kodėl jie tai daro? Jie mato verslo potencialą, o investuodami ankstyvojoje stadijoje ateityje galės užsidirbti pinigų (su laiku įmonės vertė augs). Jaunam verslui ir reikia papildomo kapitalo, kad galėtų tą įmonės vertę išauginti.

Jaunam verslui reikia papildomo kapitalo, kad galėtų įmonės vertę išauginti.

– Buvote pirmas startuolis Lietuvoje patekęs į prestižinio Silicio slėnio ekseleratorių Y Combinator. Ar palaikote ryšius su jais šiandien?

– Palaikome, turime prieigą prie jų tinklo. Taip pat stebime besiklostančią situaciją pasaulyje, gauname įžvalgų kitų verslų, kurie panašaus modelio į mūsų. Jei nori būti tarp lyderiaujančių, Silicio slėnis yra tiesiausias kelias į tai.

– Kiek lėšų esate pritraukę su savo startuoliu?

– 2,5 milijono įskaitant „Iron Wolf Capital“ fondo finansavimą.

– Inovacijos kinta labai sparčiai, ar spėjate atnaujinti savo žinias?

– Šioje srityje visuomet bus jausmas, kad dar turi kur tobulėti ir gal niekados nebus pakankama. Nesiekiame būti perfekcionistai. Investuojame pakankamai laiko į mokymąsi, tad sprendimus galime priimti turėdami 80 proc. informacijos.

Kai kuriuos priekaištus priima kaip komplimentus

– Ar nebijojote kurti verslo su draugais?

– Dažna problema, kad ne visi žmonės yra linkę į kritiką. Progresui tai būtina, jei to nėra, kažkokiu momentu gyvenime sustoji. Žmonės nėra sąžiningi sau galvodami, kad jie geriausi arba nepakeičiami.

Mes su verslo bendraįkūrėjais nuolatos savęs klausiame, gal aš esu tas žmogus, kurį reikia atleisti šiandien, o jei ne, tai, kur reikia progresuoti, kad būčiau verslo priekyje? Verslas auga labai greitai, vadinasi, ir jo įkūrėjams tai būtina.


Benas Šidlauskas, Lukas Kaminskis, Tomas Moška

– Sakoma, kad tik maištautojai gali keisti pasaulį, nes jie geba surasti paprastesnių ir efektyvesnių būdų, kaip pagerinti vieną ar kitą sritį. Ar sunkus startuolio kelias?

– Einant juo reikia daug užsispyrimo. Daugybė žmonių bando rodyti, kad tai, kaip tu mąstai ir ką tu siūlai, yra nereikšminga. Ypač, kai kalba pasisuka apie švietimą: čia tokia sritis, kur visi turi savo nuomonę, kaip reikia mokyti, ko reikia mokyti.

To pasipriešinimo turime labai daug, nes mūsų kuriamas „Turing College“ yra lyg tam tikras antikultūrinis judėjimas, teigiantis, kad yra geresnis būdas mokyti tam tikrus dalykus nei tai daro autoritetingos valstybinės institucijos.

– Mokykliniais metais svajojote tapti mokslininku, panašu, kad pranokote savo lūkesčius. Ar didžiuojatės savimi?

– Jei būčiau moksleivis ir matyčiau save šiandien, tikrai didžiuočiausi. Bet iš dabartinių perspektyvų priimu tai kaip smagų momentą gyvenime.

Aš koncentruojuosi į tai, ką dar galiu padaryti, kaip galiu padėti kitiems per savo veiklą. Nesijaučiame su verslo bendraįkūrėjais daug pasiekę, greičiau pradedame žengti pirmuosius žingsnius link to, kad padėtume milijonams žmonių nebūti nublokštiems automatizacijos ir naujųjų technologijų, o kaip tik padėtume judėti kartu su inovacijomis jas įvaldant.

Kartais girdime, kad esame arogantiški, kritikuodami dabartinę mokymų sistemą ir bandome daryti kitaip, nei buvo daryta šimtus metų. Paradoksas toks, kad tai girdime iš akademijos atstovų, kai dauguma sistemos klientų, t. y. studentų, ypač palaiko mūsų idėjas ir viziją.

– Kiek laiko tenka mokytis jūsų įkurtoje mokykloje „Turing College“?

– Mokymosi trukmė priklauso nuo pasirinktos programos: įprastai trunka nuo pusės metų iki metų, netrukus pradėsime mokyti pagal trumpesnes programas. Žinoma, labai priklauso ir nuo žmogaus įgūdžių, ir norų: siekiama pasikelti kvalifikaciją ar persikvalifikuoti.

– Ar brangu mokytis IT dalykų jūsų mokykloje?

– Daliai mūsų studentų skiriamos stipendijos, kurias finansuoja įmonės partnerės. Taigi jiems mokslas nemokamas, bet turime ir tokių, kurie moka. Jiems studijos kainuoja nuo 2,5 iki 5 tūkst. Eur.

– Kokius tikslus sau keliate versle šiandien?

– Verslo plėtra yra vienas pagrindinių mūsų tikslų. Pradedame plėstis į kitas šalis: Latviją, Estiją ir t.t. Taip pat stengiamės auginti studentų skaičių. Vien šių metų pabaigoje planuojame turėti apie 400 studentų. Šiandien mūsų mokykloje studijuoja žmonės iš septyniolikos šalių. Jau netrukus pasieksime santykį 50 proc. lietuvių ir 50 proc. užsieniečių.

Startuolio veikla neapsiriboja

– Kokių iššūkių patyrėte paskutiniaisiais metais versle?

– Iššūkių buvo daug: pradedant nuo kovido, fizinių ofisų uždarymo, darbo modelio keitimo. Iš pradžių buvome fizinė mokykla.

Taip pat buvo situacijų, kai iki bankroto skyrė kelios dienos: teko gauti lėšų, kad verslas galėtų išsilaikyti. Streso daug, bet verslui tai natūralus kelias, kad ir kokioje stadijoje jis būtų. Vieną dieną gali būti super populiarus, o kitą jau gali tekti užsidaryti, nes koks didžiulis konkurentas atėjo į tavo rinką.

Geriausios pamokos yra tuomet, kai nebijai klysti, na, o klaidos siekiant progreso neišvengiamos. Jų bijoti nereikia.

Kuriant startuolį nėra nieko užtikrinto, o su tuo neapibrėžtumu tenka susitaikyti, jei nori kurti inovatyvius produktus kitiems. Bet geriausios pamokos ir yra tuomet, kai nebijai klysti, na, o klaidos siekiant progreso neišvengiamos. Jų bijoti nereikia.

– Kaip prognozuojate rudenį? Ar pavyks pasidėti kažkokią pagalvėlę prieš krizei atsiritant?

– Yra dalykų, kurių pakeisti negali. Bet matome, kad mūsų sektoriuje, IT, poreikis persikvalifikavimui tik didės. Visuomet krizės ateina su atleidimais ir vienų sektorių palietimu daugiau nei kitų. Bet ilgalaikėje perspektyvoje IT sektorius paliestas nebus, jis ir toliau augs, o mes gelbėsime norintiems persikvalifikuoti ir sukurti naujas karjeras IT sektoriuje. Praktinio mokslo poreikis tik augs, taigi, klausimas, ar būsime tam pasiruošę ir ar galėsime padėti žmonėms, kurie ieškos tokių karjeros galimybių IT srityje?

– Koks jūsų įsitraukimas dirbant su startuoliu, ar lieka laiko asmeniniam gyvenimui?

– Ne taip seniai nubėgau maratoną Amsterdame, taip pat ėmiau didžėjauti. Prieš kelis mėnesius grojau Los Angele. Prisidedu ir prie elektroninės muzikos festivalio organizavimo. Pomėgių turiu daug, nes gyvenime labai svarbu balansas, ne vien tik startuolio veikla. Daugybė dalykų mums ateina iš neformalaus bendravimo ir laiko, leidžiamo su panašiais žmonėmis į mus.

„Turing College“ gauta investicija finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis per nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) rizikos kapitalo priemonę „Ankstyvosios stadijos ir plėtros fondas II“. INVEGA, valstybės vardu, investavusi lėšas į beveik visus Lietuvoje veikiančius rizikos kapitalo fondus, prisideda prie novatoriškų įmonių finansavimo ir skatina rizikos kapitalo fondus, kaip pavyzdžiui, „Iron Wolf Capital“ investuoti į didelį augimo potencialą turinčias įmones, vykdančias ar planuojančias vykdyti mokslinių tyrimų ir plėtros bei inovacijų veiklą sumaniosios specializacijos prioritetiniuose sektoriuose.