UAB „Acrux cyber service“ kartu su partneriais UAB „Baltic iTech“, VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Anesteziologijos, reanimatologijos ir kritinių būklių medicinos centru bei Lietuvos verslo paramos agentūra įgyvendina projektą „Dirbtinio intelekto platforma, skirta ankstyvajai plaučių pažeidimų stadijai nustatyti, atliekant dirbtinį plaučių ventiliavimą“.
„Dirbtinio plaučių ventiliacijos mechaninių jėgų poveikis, ypač netinkamai parinkus metodą ir jo nustatymus, gali sukelti pavojingus plaučių audinio pažeidimus“, – sako Vilniaus universitetinės ligoninės Anesteziologijos, reanimatologijos ir kritinių būklių medicinos centro vadovas, gydytojas anesteziologas reanimatologas prof. dr. Saulius Vosylius. Jis teigia, kad, atliekant teigiamo slėgio principu paremtą plaučių ventiliavimą, didžiausias iššūkis – išvengti galimo papildomo plaučių pažeidimo.
Projekto kūrėjai išsikėlė tikslą – sumažinti dirbtinio plaučių ventiliavimo keliamas rizikas plaučių pažeidimams, pritaikant dirbtinio intelekto metodus, klasifikuojant duomenis, atliekant plaučių pažeidimo požymių, jų parametrų kaitos prognozes.
Tai yra labai svarbus uždavinys, gelbstint COVID-19 sergančius ligonius. Projekto kūrėjas ir UAB „Acrux cyber services“ direktorius Jokūbas Drazdas pateko į žurnalo „Valstybė“ paskelbtą 30-ies didžiausią teigiamą įtaką Lietuvos valstybės ekonominei, socialinei, vertybinei ir dvasinei pažangai 2021 m. turėjusių žmonių sąrašą.
„Sprendimas atsirado dar prieš pandemiją, tačiau didžiausia jo nauda išryškėjo, pandemijos metu padidėjus dirbtinės plaučių ventiliacijos poreikiui. Idėja kilo gerbiamam profesoriui, dr. Sauliui Vosyliui. Jo vadovaujamas kolektyvas atliko daugybę tyrimų. Tiesa, nebuvo galima daryti gilesnių mokslinių tyrimų. Kiekvieno iškvėpimo ir įkvėpimo metu medicinos prietaisai fiksuoja per 100 įvairiausių parametrų, kurie įprastai ligoninėse niekur nėra kaupiami. Ligoninės personalas, prižiūrintis daugybę pacientų, ne visada yra pajėgus išanalizuoti didžiulį nuolat atnaujinamų duomenų kiekį iš medicinos įrangos, susieti visų prietaisų rodomus parametrus ir pagal tai individuliai pacientui pritaikyti dirbtinį plaučių ventiliavimą. Taip ir susikooperavome. Mes esame įmonė, besispecializuojanti ir kurianti dirbtinio intelekto sistemas, kaupiančias, analizuojančias duomenis. Dirbtinio intelekto sistema, kurią pritaikėme dirbtiniam plaučių ventiliavimui, gali ne tik palengvinti medicinos personalo darbą, bet ir daug efektyviau padėti pacientui parinkti plaučių ventiliavimo metodiką“, – teigė J. Drazdas.
Jis sakė, kad numatyti planai įgyvendinti, sistema veikia, o, vykdant projektą, gimė dar daug papildomų idėjų, kurios po truputį plėtojamos ir įgyvendinamos. „Bendradarbiaujame su bendrovės „Teltonika Telemedic“ kolegomis, kuriančiais dirbtinį plaučių ventiliavimo aparatą. Nuotolinio duomenų perdavimo sprendimo unikalumas leidžia pastebimai sumažinti pacientų aptarnavimo kaštus, o užsienio analogai, mūsų žiniomis, dar yra labai brangūs“, – pasakojo J. Drazdas.
Dirbtinio intelekto platforma 24 valandas per parą vykdo nuolatinę paciento duomenų analizę galimam plaučių pažeidimui nustatyti ir leidžia dar ankstyvoje stadijoje atpažinti paciento plaučių būklės ir dinamikos pasikeitimus, gali pasiūlyti plaučius apsaugančių ventiliacijos metodikų sprendimus. Ši sistema šiuo metu ligonių gydymui jau yra taikoma Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje.
UAB „Acrux cyber service“ yra pradėjusi inovatyvios sistemos, skirtos dirbtinei plaučių ventiliacijai, sertifikavimo Europos Sąjungoje procesą. Technologija jau domisi ir užsienyje veikiantys medicininės įrangos gamintojai.
Projektas vykdomas, pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos, priemonės „Eksperimentas“ lėšomis. Pagal sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra galima finansavimo suma sudaro 601 872,18 Eur.
„Įmonės kuriama technologija yra reikšminga inovacija MTEP paslaugų, sveikatos apsaugos sistemos ir biotechnologijų srityje. Ji turi didžiulę praktinę vertę. Džiugu, kad mūsų partneriai pastebimi ir vertinami šalies mastu. Belieka palinkėti sėkmės tolesniuose darbuose, o agentūros specialistai stengiasi padėti visiems projektų vykdytojams, kad jų siekiai būtų efektyviai realizuoti“, − sako LVPA l. e. p. direktorius Saulius Merkys.