Ši metinė ataskaita apima visų ES biudžeto lėšų naudojimą visose ES finansavimo srityse – gamtos ištekliams ir žemės ūkiui, Sanglaudos politikai, konkurencingumui, administravimui ir kita.
R. Budbergytė pabrėžė, jog pagal 2007–2013 metų laikotarpio struktūrinių fondų lėšų panaudojimo apimtis Lietuva 2015 m. buvo tarp pirmaujančių valstybių narių. Tai - labai geras rodiklis, nes laikoma, kad šalyse su žemu lėšų panaudojimo rodikliu yra didesnė rizika mažiau atsakingai ir rezultatyviai panaudoti lėšas programavimo laikotarpio pabaigoje.
Atkreiptinas dėmesys, kad, palyginti su ES vidurkiu, 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų lėšų panaudojimo klaidų lygis Lietuvoje, remiantis Lietuvos audito institucijos (Valstybės kontrolės) kasmet atliekamo audito rezultatais, kasmet tolygiai mažėja ir yra gerokai mažesnis nei ES reglamentuose nustatyta 2 proc. reikšmingumo riba: 2010 m. – 1,93 proc.; 2011 m. – 1,17 proc.; 2012 m. – 1,64 proc.; 2013 m.– 0,53 proc.
Europos Audito Rūmų nuomone, valstybės narės ir Europos Komisija turi ir toliau dėti pastangas siekdamos sumažinti padarytų klaidų lygį ir užtikrinti ES lėšų valdymo efektyvumą. ES valstybės narės kartu su EK ir toliau turi siekti ES lėšų panaudojimo veiksmingumo, skaidrumo bei kontrolės sistemų tobulinimo.
„ES privalo užtikrinti, kad jos investicijos geriau atitiktų jos prioritetus, būtų suformuluotos paprastesnės taisyklės rezultatams pasiekti, o ištekliai būtų valdomi efektyviau, – pažymėjo R. Budbergytė. – Atsižvelgiant į tai, jog kai kurioms valstybėms narėms nėra lengva panaudoti joms skirtas ES lėšas, ES būtina spręsti ir besikaupiančių vėluojamų panaudoti asignavimų problemą“.
Europos Audito Rūmai – nepriklausomas ES finansų išorės auditorius, kuris padeda tobulinti ES finansų valdymą ir veikia kaip nepriklausomas ES piliečių finansinių interesų sergėtojas. Audito Rūmų darbo rezultatus naudoja Europos Komisija, Europos Parlamentas, Taryba ir valstybės narės, siekdami vykdyti ES biudžeto priežiūrą ir, prireikus, atlikti pagerinimus.
Vienas iš Europos Audito Rūmų prioritetų taip pat yra 2016 m. strategijos „Europa 2020“ laikotarpio vidurio peržiūra ir 2007–2013 metų programų uždarymas.
Parengta pagal Valstybės kontrolės pranešimą spaudai.
Išsamiau apie Europos Audito Rūmų 2014 m. metinę ataskaitą dėl ES biudžeto vykdymo skaitykite: http://www.vkontrole.lt/pranesimas_spaudai.aspx?id=21708.