„Neatsitiktinai esame Užutrakyje, kur šiuolaikinės visuomenės poreikiams dvaras, pažinimo centras, milžiniškas parkas buvo pritaikyti iš esmės panaudojant Europos Sąjungos lėšas. Būtent šiame dvare puikiai matome, kaip ES investicijos keičia mūsų šalies veidą, o įvairios erdvės atgimsta vis naujiems gyvenimams tiek Lietuvos gyventojų, tiek užsienio partnerių ir investuotojų akyse.“ – sveikindama susirinkusius kalbėjo Lietuvos Respublikos finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Pasak ministrės, tik įstojus į Europos Sąjungą, buvo laikai atsinaujinti iš esmės ir prisitaikyti prie vakarietiško gyvenimo kokybės. „ Ėmėmės tiesti kelius, vandentiekius, atstatinėti griūvančius pastatus ar statyti naujus. Anuomet mums trūko tiek kokybiškų priemonių, tiek ir paslaugų. Dabar ir toliau vyksta įvairūs atsinaujinimo darbai, tad būtini pokyčiai nesustos. Tačiau šiandien mums sutelkti dėmesį į „minkštuosius“ projektus į: tvaresnį, saugesnį, sveikesnį, išmanesnį pasaulį, kuriame investicijos tarnauja žmonėms ir jų gyvenimo kokybės gerinimui. Džiaugiuosi, jog prie to vis drąsiau einama.“, - Užutrakyje kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius nuo Užutrakio dvaro laiptų sveikindamas visus nominantus ir renginio dalyvius, džiaugėsi, kad visi projektai kuria savo „užutrakius“, kad ES lėšos skiriamos mūsų visų gyvenimo pagerinimui.
„Europos burių 2021“ statulėlėmis šiemet skirtingose nominacijose apdovanoti 8 projektai. Juos vertinusi kompetentingų ekspertų komisiją kreipė dėmesį į skirtingus aspektus – darnumą, efektyvumą, bendruomeniškumą, inovatyvumą, gebėjimą gerai projektus pristatyti visuomenei ir kt. Į apdovanojimus šiemet pretendavo rekordinis projektų skaičius – net 91. Tikimasi, kad ateityje pretendentų dar daugės.
Nominacija „Už investicijas į ateities mokyklą“ atiteko projektui „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“. Tai Panevėžio miesto savivaldybės kuriamas (vienas iš septynių) šalies regioninių gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos (STEAM) centrų Panevėžio „Minties“ gimnazijoje.
Nominacija „Už investicijas į žmogų“ paskirta Vilniuje įsikūrusios Socialinės įdarbinimo agentūros SOPA projektui „Aktyvūs ir reikalingi“, kuriuo siekiama spręsti socialinėje atskirtyje esančių asmenų nedarbo problemą, padedant jiems būti aktyviais ir reikalingais darbo rinkos dalyviais.
Nominacija „Už efektyvumą medicinoje“ paskirta projektui „Naujos prostatos vėžio diagnostikos priemonės (NPVDP)“, kuriantis technologijas, sudarančias galimybes tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį, išvengiant nereikalingų audinių biopsijos procedūrų.
Nominacija „Už kūrybiškiausią projekto viešinimą“ atiteko projektui „Aš tavo kaimynas. Nerūšiuok manęs. Susipažinime“. Centrinės projektų valdymo agentūros inicijuotas projektas, kuriuo skatinama visuomenės tolerancija socialiniuose būstuose gyvenančių asmenų atžvilgiu.
Nominacija „Už įdomiausius smulkaus verslo projektus“ paskirta Investicija į lietuvių prekės ženklą „The Knotty Ones“. Tai UAB "Mezgimo akademija" - trijų draugių įkurtas tvarios mados prekės ženklas, kuriantis darbo vietas moterims atokiose Lietuvos vietovėse bei siekiantis atgaivinti mūsų šalies amatus, suteikiant jiems modernumo prieskonio.
Nominacija „Už inovatyviausius sprendimus“ vertinimo komisijos paskirta projektui „Investicija į apskaitą automatizuojantį startuolį „RoboLabs“. Projektu buvo siekiama daugiau nei pert pusę sumažinti buhalterio atliekamų pasikartojančių užduočių skaičių pakeičiant juos automatizuotomis technologijomis.
Nominacija „Už darnios aplinkos kūrimą“ atiteko projektui „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“. Įgyvendinus UAB „Grinda“ projektą bus sukurta efektyvesnė paviršinių nuotekų surinkimo, valymo ir monitoringo infrastruktūra.
Nominacija „Už bendruomeniškumo kūrimą“ paskirta projektui „Tyla - ne kliūtis žinoti, suprasti ir bendrauti“, kuris skirtas ugdyti socialinę atskirtį patiriančių klausos negalią turinčių asmenų ir jų šeimos narių socialinius įgūdžius.
Konkurso „Europos burės 2021“ projektus vertino:
Rūta Dapkutė – Stankevičienė, Finansų ministerijos Investicijų departamento direktorė;
Agnė Kazlauskaitė, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje l. e. p. Atstovybės vadovė;
Guoda Azguridienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto tyrimų vadovė. Matematikė, ekonomikos mokslų daktarė;
Vilima Meškauskienė, „Telšių žinių“ redaktorė;
Audronė Kiselienė, Lietuvos moterų lobistinės organizacijos valdybos pirmininkė;
Ernestas Naprys, verslo temų žurnalistas, „Verslo Žurnalistų Klubo“ vadovas;
Kristijonas Vasiliauskas, „Robotikos akademijos“ įkūrėjas.
Per atkurtos nepriklausomybės metus ES į mūsų šalies gerovės kūrimą investavo beveik 25 mlrd. eurų.
Šiuo metu yra rengiama 2021 – 2027 m. laikotarpio Investicijų programa. Šiuo laikotarpiu Lietuvai numatoma 6,3 mlrd. eurų ES lėšų, nacionalinis prisidėjimas sudarys apie 1,5 mlrd. eurų.