Projektas „Pagalbadarbais.lt – efektyvesniam socialinių problemų sprendimui“ finansuotas Europos socialinio fondo (ESF) ir valstybės biudžeto lėšomis. Pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos prioriteto priemonę „Valdžios ir nevyriausybinio sektorių bendradarbiavimas ir partnerystė“ projektui iš viso skirta 73,4 tūkst. Lt, iš jų 62,4 tūkst. Lt – ES lėšos.
Šiuo projektu siekiama sukurti valstybinio sektoriaus įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimo sistemą, kad dirbant kartu būtų greičiau ir veiksmingiau sprendžiamos socialinės problemos, didinti gyventojų bendruomeniškumą – kad pastebėtume, kam šalia esančiam reikalinga pagalba, ir kuo daugiau žmonių paskatinti savanoriauti.
Šio tinklo variklis ir yra savanoriai. Jie užregistruoja pagalbos pageidaujančius asmenis ir suranda galinčiuosius ją suteikti – geradarius. Jais gali tapti bet kuris fizinis ar juridinis asmuo, tereikia pasiūlyti, kokį darbą gali atlikti, surasti tinklalapyje jau užsiregistravusį pagalbos prašytoją ir jam padėti. Tarpininkas tarp šių dviejų grupių yra kuratorius, dažniausiai tai – socialinės srities darbuotojas iš valstybinės, nevyriausybinės ar labdaros organizacijos, bet juo gali tapti ir bet kuris atsakingas, motyvuotas savanoris, atrinktas projekto komandos.
Projektas suteikia galimybę valstybiniam sektoriui bei nevyriausybinėms organizacijoms pritraukti savanorišką pagalbą darbais, o sunkiau gyvenantiems ieškoti talkininkų darbams, kurių patys neįstengia atlikti.
„Pagalbadarbais.lt“ kuratorė Enrika Kalinkė pasakoja savanoriaujanti trečius metus. Paskatino draugė – iš jos sužinojo apie Gerumo tinklą ir pasisiūlė prisidėti. Dalyvavo seminaruose, mokėsi, dalijosi patirtimi. Šiuo metu rūpinasi, kaip greičiau rasti tinkamus sprendimus net keliems geriems darbams atlikti. Projektą E. Kalinkė vertina 10 balų iš dešimties ir tvirtina, kad reikia tik noro – ir gali padėti. Kartais tai gali būti emocinė parama ar kartu praleistas laisvalaikis.
Pasak Gerumo tinklo vadovės Marijos Šaraitės, bene didžiausia projektui gautų lėšų dalis išleista mokymams – surengti 26 susitikimai ir seminarai savivaldybių socialiniams darbuotojams, savanoriams, skatinant prisidėti prie projekto. Rengiant baigiamąją konferenciją „Socialinės atskirties mažinimas įtraukiant piliečius“ teko prašyti papildomo finansavimo, nes norinčiųjų dalyvauti skaičius nuo 30 išaugo iki 180. Vidaus reikalų ministro įsakymu pagalbos sunkiau gyvenantiems žmonėms tinklą kuriančiam ir socialines problemas sprendžiančiam projektui papildomai skirta 9,5 tūkst. Lt ES fondų lėšų.
Šiuo metu internetiniame tinkle užregistruoti 552 pagalbos gavėjai ir 504 geradariai, iš jų – 482 fiziniai asmenys, o juridinių – tik 8. Bet M. Šaraitė džiaugiasi, kad unikali projekto idėja jau randa atgarsį ir įmonėse – štai neseniai partneriu tapo „Western Union“.
Lietuvoje Europos socialinio fondo agentūros rengtame konkurse „Žingsniai 2014“, kuriame vieni svarbiausių kriterijų buvo idėjos originalumas ir rezultatų nauda, šis projektas pateko tarp 10 geriausių ESF projektų dalyvių sėkmės istorijų.