BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Inovatyvi šnekos atpažinimo technologija tarnaus visuomenei ir verslui

2020 m. sausio 9 d. / Inovacijų agentūra (LVPA)
Rodoma:

Technologijų sektoriuje gausu inovacijų, tačiau čia visada atsiranda vietos naujoms idėjoms. Kol vieni tjas tik svarsto, kiti jau pritaiko praktikoje. Šnekos atpažinimo ir jos sintezės programėlę kurianti „Tilde IT“ siekia suteikti galimybę žodžiu pateiktą informaciją per kelias sekundes paversti tekstu. Technologiją jau sėkmingai taiko ir verslas.

Kryptingai pasinaudojusi ES investicijomis pagal Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija administruojamą priemonę „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“, viena didžiausių vertimo paslaugų teikėjų ir kalbos technologijų vystytojų Lietuvoje UAB „Tilde informacinės technologijos“ kartu su „Baltijos pažangių technologijų institutu“ įgyvendino projektą, kurio tikslas – sukurti „Speech Cloud“ programėlę mobiliems įrenginiams, garso failų transkribavimo ir šnekos sintezės paslaugų tinklalapį, asmeniniam kompiuteriui skirtą diktavimo programinę įrangą, taip pat naujų paslaugų trečių šalių sistemų kūrėjams ir šnekos technologijų pritaikytojams prototipus.

„Speech Cloud“ – tai debesies technologija, pagrįsta šnekos atpažinimo ir sintezės platforma, turinti taikomųjų programų kūrimo (API) ir galutinio vartotojo sąsajas. Ji suteiks galimybę programų kūrėjams integruoti šnekos technologijas tinklalapiuose, mobiliosiose programėlėse ir kitose informacinėse sistemose. Taip pat bus galimybė sukurti skirtingas vartotojo sąsajas, kurios leis naudoti šnekos technologiją ir galutiniams vartotojams“, – projekto tikslais dalinasi „Tilde IT“ vadovė Renata Špukienė.

Trumpiau tariant, šnekos atpažinimo ir jos sintezės programa skirta paversti žmogaus šneką į tekstą iš anksčiau įrašyto garso failo arba gyvai kalbant realiu laiku, tuo pačiu balso sintezatorius galės užrašytą tekstą įgarsinti.

Produkto tikslas – pritaikomumas tiek individualiai, tiek darbinėje veikloje

R. Špukienė pasakoja, kad kuriamu inovatyviu produktu siekiama pateisinti ne tik individualius, bet ir profesinius vartotojų poreikius.

„Galutinis šio projekto tikslas – sukurti prototipus, kurie vėliau, pritaikius pagal rinkos poreikius, virs vartotojams prieinamomis paslaugomis ir produktais. Jie turėtų suteikti galimybę, pavyzdžiui, žurnalistų įrašytą interviu greitai ir patogiai paversti tekstu, skubiai parengti įrašytos laidos subtitrus arba straipsnį. Taip pat bus galimybė lengvai įgarsinti užrašytus tekstus ir šiuos rezultatus panaudoti individualiems tikslams – profesionalaus diktoriaus balsu įgarsintus straipsnius išklausyti vairuojant, kai nėra galimybės skaityti“, – produkto vertę akcentuoja „Tilde IT“ vadovė.

Ji džiaugiasi, kad panaudojus pasaulyje ypač greitai plintančią neuroninių tinklų technologiją, pavyko sukurti aukštos kokybės šnekos atpažinimo technologiją, kuri, apmokius atitinkamais garsynais, galėtų atpažinti ir lietuviškai kalbantį žemaitį ar rusakalbį, mažą vaiką ar jaunimą, vartojantį daugybę nestandartinių žodžių ar jų trumpinių.

„Ypač daug pastangų ir laiko pareikalavo dirbtiniam intelektui apmokinti skirtų duomenų rinkimas, apdorojimas ir eksperimentai. Tačiau patyrusios komandos dėka, pavyko viską sklandžiai įgyvendinti“, – priduria ji.

Technologija jau patikrinta praktiškai

„Tilde IT“ klientas – tarptautinė rinkos ir žiniasklaidos tyrimų kompanija „Kantar“ jau daugiau nei metus laiko kasdien naudojasi sukurta technologija, specialiai pritaikyta pagal jų individualius poreikius, ir džiaugiasi savo srityje pasiektu 90 proc. tikslumu. Šnekos atpažinimo ir sintezės technologija jau taikoma ir pačios jos kūrėjos veikloje.

Dar projektui nepasibaigus, pradėjome dirbti aiškindamiesi savo klientų poreikius ir technologines galimybes juos realizuoti, todėl šnekos atpažinimo ir sintezės technologijos, vos pabaigus kūrimo veiklas, buvo integruotos į įmonės tinklalapį, įmonės platinamą lietuvišką programinę įrangą „Tildės Biuras“. Taip pat sukurta aplikacija „Android“ operacinę sistemą naudojantiems įrenginiams ir integruota į kelių „Tilde IT“ klientų veiklos procesus. Šiuo metu technologija jau naudojasi verslo įmonės, žurnalistai, lektoriai, studentai, valstybinės institucijos ir kt.“, – pasakoja R. Špukienė.

Kurti inovacijas padeda ES pastiprinimas

Anot „Tilde IT“ vadovės, įmonė didelį dėmesį skiria kalbos technologijų vystymui, jų panaudojimui versle ir viešajame sektoriuje, tačiau dažnai investicijas į technologijas riboja labai nedidelė Lietuvos rinka. Šiuo atveju, ES investicijų priemonė „Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“ leido realizuoti inovatyvias idėjas gerokai didesne apimtimi nei vien tik įmonės investicijomis.

„Neabejojame, kad ES investicijos naudingos verslui, kuriančiam inovacijas. Ne kiekviena įmonė gali ir drįsta tuo užsiimti pati, nes inovacijų kūrimas reikalauja labai daug laiko ir finansinių pajėgumų. Verslas turi labai pasverti, kiek gali investuoti į naujausių technologijų tyrimą ir vystymą, todėl ES investicijos čia vaidina svarbų vaidmenį“, – pažymi ji.

„Verslo žinių“ informacija