BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Inovatyvios priemonės palengvina rankų higieną

2021 m. spalio 15 d. / Inovacijų agentūra (LVPA)

Spalio 15-oji – pasaulinė rankų plovimo diena, kuria siekiama priminti, pastaraisiais, pandeminiais metais, dar labiau išaugusią, rankų plovimo svarbą.

Rodoma:

Daugelis daro neteisingai

Šių metų šios dienos šūkis „ Mūsų ateitis rankose – judėkime pirmyn kartu“ ragina imtis koordinuotų veiksmų užtikrinančių visuotinę rankų higieną. Rankų plovimas muilu ar dezinfekavimas specialiomis priemonėmis yra vienas iš efektyviausių būdų apsisaugoti nuo įvairių virusų ir infekcijų.

Pasak Užkrečiamų ligų ir AIDS centro atidi rankų priežiūra gali:

   •  apsaugoti vieną iš trijų vaikų nuo viduriavimo bei sumažinti viduriavimų skaičių iki 32 proc., o asmenų su nusilpusia imunine sistema net iki 58 procentų;
   •  apsaugoti vieną iš penkių vaikų nuo kvėpavimo takų infekcijų, pvz., - pneumonijos,
   •  16 – 21 proc. sumažinti kvėpavimo takų infekcijų skaičių bendroje populiacijoje;
   •  50 proc. sumažinti infekcijų skaičių, įgytų sveikatos priežiūros įstaigose;

Abejojantiems rankų plovimo nauda verta prisiminti, kad vidutiniškai kas 30 minučių paliečiame apie 300 paviršių, todėl susiduriame su 840 000 mikrobų. Tik apie 5 proc. žmonių teisingai plauna rankas, nes dauguma tai tik 6 sekundes. Maždaug 33 proc. žmonių plaudami rankas nenaudoja muilo.

Londono mokslininkai paskaičiavo1, kad jei visi reguliariai plautų ir dezinfekuotų rankas, būtų galima išvengti milijono mirčių per metus.

Poreikis - sumažėjęs

Žinoma, kad ir kaip norėtume po kiekvieno sąlyčio su paviršiais ar kontaktais nusiplauti rankas muilu, tai nėra visada įmanoma. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja naudoti dezinfekcinį skystį. Prasidėjus pandemijai, jo gamyba paskatino ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), kurios skelbta priemonė „Covid-19 produktai LT“ leido įdiegti dezinfekcinio skysčio gamybos linijas.

Kvietimu pasinaudojo MB „Filmai ir kvapai“, kurių aromaterapinė linija šeimai „Aromama“ jau užkariavusi gerbėjų širdis. Gautą finansavimą, 280 tūkst. eurų, bendrija investavo į gamybinės fasavimo linijos ir švaraus oro ISO8 patalpas.

„Per visą laikotarpį išpilstėme 2 tonas, apie 40 tūkst. buteliukų po 50 ml, dezinfekcinio skysčio. Dar vieną toną žaliavos turime nefasuotą ir laukiame klientų poreikio, kuris šiai dienai, yra sumažėjęs“, - pastebi „Filmai ir kvapai“ vadovas Remigijus Velička, pabrėžęs, kad gamybinė linija tinkama ir kitiems produktams pilstyti, tad investicijos dar labiau paspartins įmonės augimą.

„Tikime, kad priemonė „COVID-19 produktai LT” sunkiausiu pandeminiu momentu šalyje tikslingai prisidėjo prie įvairių kovai su koronavirusu skirtų produktų gamybos paskatinimo”, - teigia LVPA vadovas Aurimas Želvys, primindamas, kad įvairiems šios priemonės projektams buvo paskirstyta 31 mln. eurų.

Natūralus produktas

Sutartį su LVPA pagal tą pačią priemonę pasirašė ir UAB „Bio Circle Balticum“, kurie COVID-19 produktų gamybos plėtrai gavo 300 tūkst. eurų finansavimą. Pirmuosius mėnesius etilo alkoholio pagrindu, įprastus dezinfekantus gaminusi įmonė, rado alternatyvą – nedegią, rankų odai nekenksmingą, bekvapę rankų dezinfekcinę priemonę, kurios pagrindas yra hipochlorito rūgštis, gaunama specialiu būdu aktyvavus vandenį.

„Rankų ir paviršiaus dezinfekanto ANTISEPT S veiklioji medžiaga – hipochlorito rūgštis (HOCl), kurią išskiria kiekvieno mūsų organizmas kovodamas prieš infekcijas: susirgus baltieji kraujo kūneliai grūdėtieji leukocitai (neutrofilai) susitelkia prie svetimkūnio (patogeno) ir jį „praryja“. Vykstant fagocitozės procesui per eilę cheminių reakcijų pasigamina neutraliai įkrauta mažo dydžio HOCl molekulė, kuri lengvai įsiskverbia pro patogeno ląstelių sienelę, atakuoja gyvybiškai svarbius  komponentus ir taip sunaikiną jį iš vidaus“ - aiškina įmonės  laboratorijos vadovas Lukas Žarnauskas.

ANTISEPT S priemonė, skirtingai nuo kitų dezinfekcinių valiklių, po vienos minutės ekspozicijos sunaikina 99,99 proc. visų virusų nepalikdama ant piviršiaus toksinių cheminių medžiagų likučių. Kitaip tariant, užneštas ant paviršiaus HOCl greitai reaguoja su bet kokiomis to paviršiaus bakterijomis ar organinėmis medžiagomis ir iškart deaktyvuojasi.

Naudoja ir mokyklos, ir įmonės

Pirmaisiais mėnesiais ši inovatyvi dezinfekcijos priemonė buvo skirta tik paviršių valymui, bet atlikus papildomus dermatologinius tyrimus nepriklausamoje laboratorije Vokietijoje, buvo patvirtinta, jog ji puikiai tinka ir rankų dezinfekcijai. Į gaminamą dezinfekantą „Bio Circle Balticum“ nededa nei dažiklių, nei kvapiklių, todėl priemonė tinkama ir vaikams, ir jautrią odą, alergiškiems žmonėms.

„Aktyviai bendradarbiaujame su greitosios medicinos pagalbos stotimis. Visi girdėjo, kad koronaviruso susirgimo piko metu ypač trūko greitosios pagalbos automobilių, o priežastis to visai paprasta – tiesiog jų nespėdavo dezinfekuoti. Įprastu, etilo alkoholio pagrindo dezinfekantu ši procedūra užtrunka iki valandos, o tuo tarpu mūsų siūloma priemone – 10 minučių“, - džiaugiasi L.Žarnauskas.

Šiuo metu šis dezinfekcinis skystis tiekiamas medicinos, ugdymo, sporto įstaigoms, įvairioms įmonėms. Jo įsigyti gali ir fiziniai asmenys.

LVPA parama išnaudota kokybiškos ir kiekybiškos gamybos užtikrinimui – tiek spartesnei, patogesnei ir įvairiapusiškai ANTISEPT S gamybai, kai ANTISEPT S išpilstomas į įvairaus tūrio plastikinę tarą bei integruotas į drėgnų servetėlių įpakavimą,  tiek ir kokybės kontrolei, kuri padeda išmatuoti ir kontroliuoti tinkamą veikliosios medžiagos  koncentraciją ir kitus  savrbius parametrus jau pagamintame produkte. Svarbu pabrėžti, kad hipochlorito rūgštis deaktyvuojasi nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl pilstoma į specialią tarą

Gamybos linija įdiegta praėjusių metų rugpjūtį ir iki šios dienos yra pagaminta apie 40 tonų dezinfekcinio skysčio.

„Aš patarčiau, kai tik yra galimybė, plauti rankas muilu ar net ūkiniu muilu, nes tai natūralus nuriebalintojas, tik svarbu prisiminti, kad Covid 19 viruso dvigubai lipidinei membranai suardyti būtina rankas kruopščiai plauti apie 20 sekundžių. Žinoma, kadangi ne visada turime galimybę tai daryti, nes keliaujame, liečiame mygtukus, turėklus, būtina turėti dezinfekanto, o geriausiai tokio, kuris nekenkia jūsų odai“. – pataria L.Žarnauskas.

1. Effect of washing hands with soap on diarrhoea risk in the community: a systematic review - PubMed (nih.gov)