BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Įvertintos finansinės priemonės

2015 m. kovo 20 d. / Finansų ministerija

Šią savaitę Europos Komisija organizuotame Energetikos ir Vadovaujančiųjų institucijų tinklo susitikime pristatyta Lietuvos patirtis įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ir jos įgyvendinimo rezultatai sulaukė didelio ES šalių narių susidomėjimo.

Šią savaitę Europos Komisija organizuotame Energetikos ir Vadovaujančiųjų institucijų tinklo susitikime pristatyta Lietuvos patirtis įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą ir jos įgyvendinimo rezultatai sulaukė didelio ES šalių narių susidomėjimo.

Renginyje aptarti aktualūs klausimai dėl energijos efektyvumo, energijos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių skatinimo, Europos Sąjungos ir šalių narių iniciatyvos skatinant investicijas į energetikos sektorių bei pristatyti Lietuvoje atliktų išankstinių finansinių priemonių naudojimo galimybių vertinimų rezultatai. Atlikus Energijos efektyvumo projektų išankstinį vertinimą identifikuotos finansinių priemonių (paskolų ir garantijų) taikymo galimybės finansuojant daugiabučių namų, centrinės valdžios viešųjų pastatų ir miesto gatvių apšvietimo modernizavimo projektus. Taip pat baigus dalį Viešosios infrastruktūros projektų išankstinio vertinimo, identifikuotos galimybės taikyti finansines viešojo transporto, atsinaujinančių išteklių, atliekų ir vandentvarkos srityse.

Renginio metu taip pat pristatyta Lietuvoje vykdoma daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, kuri yra finansuojama ES struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto lėšomis teikiant paskolas daugiabučių namų savininkams. Investuotos į daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo projektus lėšos grįžta į JESSICA kontroliuojantįjį fondą ir jas galima investuoti pakartotinai. Taigi ES struktūrinių fondų lėšomis kuriamas atsinaujinantis procesas, kuris leidžia maksimaliai padidinti ilgalaikį ES fondų poveikį šaliai.

Tuo tarpu kitose šalyse narėse daugiabučių namų atnaujinimo programos didžiąja dalimi yra subsidijuojamos prašant daugiabučių namų savininkų prisidėti prie atnaujinimo nuosavomis lėšomis. Taikant tokį finansavimo modelį susiduriama su valstybės ir privačių lėšų trūkumu ir kitomis problemomis. Todėl Lietuvos pavyzdys kaip daugiabučių atnaujinimas gali būti finansuojamas taikant finansų inžinerijos priemones buvo visuotinai įvertintas ne tik susitikimo metu bet ir Europos Komisijos galutinėje ataskaitoje „Energetinės pastatų renovacijos finansavimas Sanglaudos fondo lėšomis“.

JESSICA kontroliuojančiojo fondo bendra vertė yra 163,4 mln. eurų. Nuo programos įgyvendinimo pradžios baigta renovuoti daugiau kaip 200 daugiabučių, dar beveik 1100 daugiabučių atnaujinimo darbai tebevyksta, o parengti 3500 daugiabučių investicijų planai laukia atnaujinimo darbų. Įvertinus JESSICA kontroliuojančiojo fondo sėkmę, šiuo metu yra vykdomos derybos su Europos investicijų banku bei Viešųjų investicijų plėtros agentūra dėl naujų fondų, finansuojamų 2014-2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis steigimo.

Š. m. vasario mėn. Finansų ir Energetikos ministerijos bei UAB „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ jau įsteigė Energijos efektyvumo fondą (ENEF), kurio veikla apims viešųjų pastatų energijos vartojimo efektyvumo didinimą ir gatvių apšvietimo sistemų modernizavimą. Fondas veiks teikdamas lengvatines paskolas viešosios infrastruktūros administratoriams. Tikimasi, kad padidinus energinį infrastruktūros efektyvumą iš sutaupymų bus padengiamos įmokos už jų renovavimą. Fondas disponuos 65 mln. eurų skirtų centrinės valdžios viešųjų pastatų modernizavimui ir beveik 15 mln. eurų gatvių apšvietimo modernizavimui.