BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Jo vertė - tik jį pakartojus !

2018 m. spalio 31 d. / Aplinkos ministerija

Vienkartiniai plastikiniai stalo įrankiai, lėkštės, gėrimų šiaudeliai ir pakeliai, ausų krapštukai ar balionų lazdelės turėtų būti uždrausti Europos Sąjungoje nuo 2021-ųjų.

Rodoma:

2018 metų spalio 24 diena Europos Parlamente Strasbūre labai svarbi mūsų gamtai, o taip pat ir mums. Šią dieną Parlamento nariai pritarė drastiškam plastikinių šiukšlių mažinimo planui.

Toliau direktyvos tekstas bus derinamas su ES Taryba, po to, kai pastarojoje valstybių narių atstovai sutars dėl bendros pozicijos šiuo klausimu.

Didelis plastikinių gaminių praktiškumas ir gana maža plastiko kaina didina jo paklausą mūsų gyvenime. "Plastiko gamyba smarkiai padidėjo visame pasaulyje, ir 2017 m. ji siekė 348 mln. tonų. Tokios gamybos Europos dalis sudarė 18,5 proc. (64,4 mln. tonų – 3,4 proc. didesnė, palyginti su praėjusiais metais)" .

Problema yra ta, kad daug plastiko gaminių yra trumpaamžiai, bei daugeliu atveju nėra pritaikyti naudoti pakartotinai ar ekonomiškai efektyviai perdirbti. "Todėl, įgyvendindama ES žiedinės ekonomikos veiksmų planą, Europos Komisija Europinėje plastikų strategijoje pateikė išvadą, jog norint užtikrinti žiedinį plastikų gyvavimo ciklą ir sumažinti bendrą plastiko kiekį aplinkoje būtina spręsti plastiko atliekų gausėjimo ir jų patekimo į mūsų aplinką, visų pirma į jūros aplinką, problemą."

Vienkartiniai plastikai bei žvejybos įrankių plastiko atliekos sudaro per 70 proc. jūrose ir vandenynuose randamų šiukšlių.

Vienkartiniai plastikiniai stalo įrankiai, lėkštės, gėrimų šiaudeliai ir pakeliai, ausų krapštukai ar balionų lazdelės turėtų būti uždrausti Europos Sąjungoje nuo 2021-ųjų, kadangi jiems esama lengvai prieinamų alternatyvų. Valstybės taip pat turėtų užtikrinti, kad per metus būtų surinkta bent pusė pamestų arba paliktų plastikinių žvejybos įrankių, o jų perdirbimo lygis iki 2025-ųjų pasiektų 15 proc.

Be to, europarlamentarai siūlo į Europos Komisijos pasiūlytą draudžiamų vienkartinių plastikinių daiktų sąrašą papildomai įtraukti okso-degraduojančių plastikų gaminius bei greito maisto pakuotes iš polistireninio putplasčio.

Taip pat siūloma įpareigoti valstybes iki 2025-ųjų ketvirtadaliu sumažinti plastikinių daiktų, kurie neturi lengvai prieinamų alternatyvų, naudojimą, taip pat skatinti jų perdirbimą arba pakartotinį naudojimą.Tarp jų patenka vienkartinės mėsainių dėžutės, sumuštinių pakuotės, taip pat vaisių, daržovių, desertų ar ledų įpakavimas.

Kai kurie kiti plastikai, pavyzdžiui, gėrimų buteliai, turės būti surenkami atskirai, o jų perdirbimo dalis iki 2025 m. privalėtų sudaryti ne mažiau nei 90 proc.

Euopos Parlamento nariai taip pat sutarė mažinti taršą dėl tabako produktų, visų pirma – plastikinių cigarečių filtrų. Iki 2025 m. jų tarša turėtų sumažėti perpus, o iki 2030-ųjų – 80 proc.

Skaičiuojama, kad viena nuorūka jūroje gali užteršti nuo 500 iki tūkstančio litrų vandens, o išmesta pakelėje ji suyra net per dvylika metų. Cigarečių filtrai yra antra labiausiai paplitusi plastiko šiukšlė.

 

(Informacijos šaltinis: www.europarl.europa.eu).

 

Žemėlapis

, Vilnius
Raktažodžiai: plastikas