BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Muziejų lobiai – kiekvieno namuose

2014 m. spalio 21 d.

Norite pažiūrėti dailės parodą, bet tingite išsiruošti į muziejų, jus pagavo patriotizmo dvasia ir įsigeidėte patyrinėti senovės žemėlapiuose vaizduojamą Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę arba esate nerimstantis dviračių mėgėjas ir jus domina šios susisiekimo priemonės tobulinimo istorija? Šiuolaikinės technologijos paslaugiai padės atverti muziejų duris – nepakildami nuo mėgstamos sofutės, galite pasižvalgyti po virtualias ekspozicijas ar paieškoti jus dominančių eksponatų. Reikia tik prisijungti prie Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos – LIMIS.

LIMIS http://www.limis.lt/pradinis buvo pradėta kurti siekiant suskaitmeninti Lietuvos nacionalinį kultūros paveldo turinį – informaciją apie vertingus kultūros objektus, meno ir literatūros kūrinius, svarbiausius istorijos ir visuomenės reiškinius, kaupti ir saugoti šią informaciją, pristatyti ją šalies ar užsienio visuomenei elektroninėje erdvėje.

Šiuo metu LIMIS yra daugiau kaip 420 tūkst. eksponatų iš 78 šalies muziejų rinkinių, bet viešai prieinami maždaug tik 60 tūkst. įrašų. Eksponatų skaitmeninimo lyderis – Šiaulių „Aušros“ muziejus.

Specialiai LIMIS sukurta ir į ją integruota apie šimtą klasifikavimo sistemų. Tai klasifikatoriai, tezaurai, raktažodžių ir personalijų žodynai, todėl sistema naudinga ir mokslininkams, ir studentams ar šiaip smalsuoliams, užsigeidusiems sužinoti, kas yra čepčius, arba kokius muziejus galima aplankyti keliaujant po Žemaitiją, o gal patogiai įsitaisius namuose apžiūrėti virtualią Akmenų muziejaus parodą. Studentas ar moksleivis, rašydamas darbą, pasinaudojęs sistemos paieška, gali pasitikslinti norimo paveikslo ar senovinės knygos pavadinimą; antikvarinių papuošalų, keramikos dirbinių ar kartografijos mėgėjas gali ne tik žavėtis eksponatais (kol kas iš esmės tik nuotraukomis), bet, panoręs pamatyti detalių, ir pasididinti jį iki norimo mastelio...

LIMIS paskirtis – į bendrą informacijos sistemą sujungti Lietuvos muziejų duomenų bazes. Vienas iš svarbiausių LIMIS tikslų – automatizuoti muziejų vertybių apskaitą, skaitmeninę informaciją tvarkyti taikant vienodus standartus, sukurti LIMIS elektroninį katalogą, kuriuo galėtų naudotis visi besidomintieji muziejų turtais, įdiegti funkcionalią šalies muziejų eksponatų paiešką.

Projektą, kurio bendra vertė kiek daugiau nei 9,9 mln., pagal priemonę „Lietuvos kultūra informacinėje visuomenėje“ įgyvendino Lietuvos dailės muziejus, o naudos gavėjai yra nacionaliniai ir respublikiniai muziejai. Prie šios sistemos gali jungtis ir žinybiniai ar privatūs Lietuvos muziejai. Ne tik gali, bet ir yra skatinami. Projekto vadovė Danutė Mukienė sako, kad nuolat rengiamuose seminaruose per 300 muziejininkų iš 70 muziejų jau išmoko dirbti LIMIS sistemoje. Gavę prisijungimą, per specialiai jiems sukurtą LIMIS-M alternatyvų posistemį, muziejuose dirbantys specialistai iš savo darbo kompiuterių jungiasi per interneto naršykles.

LIMIS projektas buvo finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų. 2010–2013 m. ES lėšų išmokėta daugiau kaip 7,8 mln. litų. Gavus finansinę paramą, sukurtos klasifikavimo sistemos, nupirkta serverinė įranga, suremontuotos jai skirtos patalpos, įrengtas kondicionavimas, įsigyti kompiuteriai, kalibratoriai, tarnybinės stotys 19 muziejų, skaitmeninimo įranga.

Muziejininkai sako, kad, norint suskaitmeninti visas šalies muziejų vertybes, darbo bus dar 40-čiai metų. Savo eilės laukia vaizdo, garso įrašų, 3D medžiagos kūrimas.

Raktažodžiai: Kultūra Kultūros paveldas