BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Naujos poilsio salelės Trakų gerbėjams

2014 m. rugsėjo 1 d.

Trakų krašte poilsiaujančius turistus ilgą laiką stebindavo faktas, kad įstabaus grožio ežeruose įrėmintas miestas negali pasiūlyti šiuolaikinių reikalavimų atitinkančio paplūdimio ar maudyklės. Šią vasarą karščių nualintus trakiškius ir miesto svečius nudžiugino maloni staigmena – laisvalaikio poilsiui jau birželį viliojo naujas paplūdimys, įrengtas Akmenos ežero pakrantėje, o Totoriškių, Galvės, Lukos (Bernardinų) ir Babruko ežeruose įrengtos prieplaukos kvietė prisėsti ant suoliuko ir pasidžiaugti gyvais gamtos peizažais ir nors trumpam panerti į Trakų žavesio harmoniją.

Kam dėkoti

Už šias jaukaus poilsio salelės reiktų dėkoti ES struktūriniams fondams ir kryptingai projektinę veiklą koordinuojantiems Trakų rajono savivaldybės administracijos darbuotojams. Naujas paplūdimys, prieplaukos ir atnaujintas tiltas, tai – iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų finansuojamo projekto „Ekologinio rekreacinio turizmo infrastruktūros plėtra Trakų kurortinėje teritorijoje“ rezultatas. Trakų rajono savivaldybės administracija šį projektą vykdo nuo 2012 m. balandžio mėnesio, pagal Lietuvos 2007 – 2013 m. sanglaudos skatinimo veiksmų programos Vietinės ir urbanistinės plėtros, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimo bei pritaikymo turizmo plėtrai prioriteto priemonę „Ekologinio (pažintinio) turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatos gerinimo infrastruktūros kūrimas ir plėtra“. Bendra projekto vertė – 2 806 096,54 Lt., iš ES skirtas finansavimas 2 571 538, 57 Lt., šiuo metu jau įsisavinta 2 564 217, 95 Lt.suma.

Kas paskatino

Išskirtine istorine, kultūrine ir gamtine verte garsėjantis Trakų miestas kasmet vilioja turistus. Nors unikalus Trakų grožis geriausiai atsiskleidžia nuo ežerų vandens paviršiaus, miesto svečiams arčiau lankomų objektų tenka vykti autotransportu, per sovietmečiu daugiabučiais pastatais užstatytą naująją miesto dalį. Kasmet gausėjantys vienadienio turizmo mėgėjų srautai jau senokai diktavo būtinybę suformuoti vandens turizmo maršrutų tinklą ir priderinti jį prie pėsčiųjų ir dviračių takų. Todėl projekto autoriai ryžosi pradėti vandens infrastruktūros kūrimą ir teritorijų šalia lankomų vandens akvatorijų tvarkymą. Paraiškoje projekto vykdytojai nurodė, kad įrengs 1 paplūdimį prie Akmenos ežero, 14 prieplaukų Totoriškių, Galvės, Lukos (Bernardinų) ir Babruko ežerų pakrantėse ir rekonstruos 1 tiltą.

Keturi – viename

„Galima sakyti, į vieną šį projektą sutalpinti keturi, – pastebi projekto vadovė, Trakų r. savivaldybės administracijos Kultūros ir švietimo skyriaus vyr.specialistė Ana Gornova. – Buvo parengti keturi techniniai projektai: Paplūdimio prie Akmenos ežero Trakų mieste įrengimas; Pontoninio tilto, esančio Lukos (Bernardinų) ežere rekonstravimas į polinį, numatant teritorijos sutvarkymą vakarinės tilto atramos vietoje, Trakų pusiasalio piliavietės; Prieplaukos įrengimas Bernardinų ežere, Vytauto g. teritorijoje (netoli autobusų stoties); Pontoninių prieplaukų statybos Totoriškių, Lukos (Bernardinų) ir Babruko ežeruose Trakų m., esamos prieplaukos griovimo ir naujos prieplaukos statyba Galvės ežere“.

Kadangi trakiečių paraiška buvo teigiamai įvertinta, netruko įsibėgėti darbai. Buvo skelbiami trys atskiri viešųjų pirkimų konkursai rangos darbams. Paplūdimio ir prieplaukų įrengimo darbai buvo patikėti UAB „Altitudė“, o tilto atnaujinimas – UAB „Viadukas“.

Gamta palaimino

Projekto pabaigtuvės numatytos 2015 m. rugsęjo 1 d., tačiau visi pagrindiniai darbai jau baigti, o trakiškiai jau šią vasarą galėjo mėgautis rezultatais. „Rangovų dėka projekte numatytus darbus pavyko sparčiai baigti, – pasiektais rezultatais džiaugiasi A.Gornova. – Pasisekė, nes ir gamtinės sąlygos buvo palankios, nebuvo pavojingų šalčių. Dar nebuvo nutirpęs ledas ant ežero, o darbai jau vyko. Todėl prieš didžiausius turistų srautus paplūdimys jau buvo įrengtas“.

Naujo paplūdimio teritorija suskirstyta į tam tikras zonas: maudymosi, poilsio, sporto, tarnybinė. Akmenos ežero akvatorijos ir pakrantės dalyje yra plūdurais pažymėtos, atskiros vaikams ir suaugusiems, maudymosi vietos su smėlėta pakrantės juosta. Poilsio zonoje numatytos vietos kaitinimuisi saulėje bei ramiam poilsiui. Šioje paplūdimio dalyje yra tik nedideli poilsio įrenginiai ir statiniai – persirengimo kabinos (5 vnt.), suoliukai (15 vnt.), šiukšliadėžės (15 vnt.), geriamojo vandens kolonėlė. Sporto zonoje įrengta mini futbolo aikštelė su specialiai jai sutvirtinta veja ir tinklinio aikštelė su smėlio danga. Paplūdimio tarnybinėje dalyje įrengti statiniai paplūdimio aptarnaujančiam personalui. „Kadangi paplūdimys yra Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijoje, todėl čia draudžiama statyti naujus pastatus, – pastebi projekto vadovė. – Mūsų sprendimas buvo įrengti kilnojamojo tipo konteinerius. Aptarnavimo pastatų erdvę skirti gelbėjimo tarnybai, medicinos punktui, sanitariniams mazgams, nuomos punktui, paplūdimio įrangos sandėliukams. Šiaurinėje paplūdimio dalyje yra inžinerinės infrastruktūros zona skirta vandens gręžiniui su jo apsaugos zona ir transformatorinė pastotė“. Be to, dar bus įrengtas pėsčiųjų takas. Paplūdimo įrengimui buvo skirta 514 000 Lt., parama iš ES – 471 000 Lt., o 43 000 Lt. skyrė Trakų rajono savivaldybė. 12 vienodų ir plius 2 Projekto dėka Trakų ežeruose „išdygo“ 14 prieplaukų. Totoriškių ežere – 8 vnt., Lukos (Bernardinų) ež. – 3, Babruko ež. – 2, Galvės ež. – 1. Dvylika iš jų – vienodo tipo. Viena – didesnė, iš atskirų dalių. Ir viena (netoli Salos pilies) su mobilia dalimi.

Totoriškių, Lukos (Bernardinų) ir Babruko ežeruose įrengta dvylika pontoninių prieplaukų. Vienos tokios prieplaukos užimamas plotas yra 27 apie kv. m., keliamoji galia apie 6 kN/ kv. m. Pagal 2012 metų kainas vienos tipinės prieplaukos savikaina – apie 39 000 Lt. Tipinės prieplaukos susideda iš kranto tvirtinimo elemento, medinio priėjimo liepto ir pontoninio liepto. Pontonas – betoninis. Mediena frezuota iš abiejų pusių, impregnuota vakuuminiu būdu. Dešinėje pusėje sumontuotas turėklas ir suoliukas. „Šių prieplaukų paskirtis yra poilsis, kraštovaizdžio apžvalga, – pabrėžia projekto vadovė. – Jos nepritaikytos maudymuisi ir šokinėjimui nuo jų“.

„Didžioji“ prieplauka Bernardinų ežere, prie Vytauto gatvės (netoli autobusų stoties) sumontuota iš atskirų modulinių elementų. Modulinį elementą sudaro medinis rėmas su lentų pakloto deniu ir plastikiniai pontonai po juo. Prieplaukų denio lentelių paviršius frezuotas. Prieplauką su krantu jungia priėjimo tiltelis, kuris taip pat pagamintas iš modulių. Šios prieplaukos plotas siekia apie 224 kv.m.

Galvės ežere, netoli Salos pilies įrengta prieplauka turi mobilią dalį, kurią, prireikus,tarsi plaustą galima plukdyti į kitą ežero vietą ir padidinti vienos iš tipinių prieplaukų plotą.

Visos prieplaukos yra sertifikuotos, pagamintos iš ekologiškai nekenksmingų medžiagų, tinkamų saugiam naudojimui. Prieplaukų įrengimui skirta 989 000 Lt, iš jų ES parama – 907 000 Lt, Trakų savivaldybės biudžeto lėšų – 82 000 Lt.

Prireikė tyrimų

Ne naujiena, kad Trakuose dar vis yra vietų, kurių nepalietė archeologiniai kasinėjimai. Dažnai pradėjus statybos darbus, tenka juos pristabdyti, kad archeologai ištirtų, ką slepia istorinė velėna. Įrengiant naujajį tiltą per Lukos (Bernardinų) ežerą, vakarinėje tilto atramos vietoje buvo atlikti archeologiniai tyrimai, tačiau tilto statybos darbų tai ilgam nesustabdė. Vietoj senojo buvo pastatytas naujas polinis tiltas su metaline perdanga ir mediniu paklotu. Tilto ilgis siekia apie 131 m, o plotis 4 m.

Tilto rekonstravimo darbams buvo skirta 1 156 000 Lt, iš jų ES finansavimas siekia 1 059 000 Lt sumą, o 97 000 Lt. skyrė Trakų savivaldybė.

Parengta pagal Gražinos Noreikienės straipsnį www.galve.lt