BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Nauju turistų taku Žemaitijoje – pažinti Žemės sandaros ir krašto istorijos

2014 m. rugsėjo 2 d.

Norite privilioti turistų į savo kraštą? Tereikia sudėlioti įdomų maršrutą ir pasirūpinti, kad keliauti būtų patogu. Ventos regioninis parkas (Akmenės r.) vilioja unikaliomis geologijos ir gamtos paveldo vertybėmis, tarp kurių – pasaulinės reikšmės moksliniams tyrimams tinkama juros periodo atodanga ar senolė Papilės įžymybė keliolikakamienė liepa. O, atsidūrus Papilės apylinkėse, neįmanoma neužsukti į pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba autoriaus Simono Daukanto muziejų arba Lazdynų Pelėdos gimtinę – Paragių dvarą, kuriuose rengiami jai tradiciniai tapę kultūros renginiai.

Ventos regioniniame parke įgyvendinus projektą „Jurakalnio geologinio-pažintinio tako įrengimas Akmenės rajono Papilės seniūnijoje“, nuo Papilės miestelyje esančio Simono Daukanto memorialinio muziejaus nuvingiavo beveik 2 kilometrų takas. Į šį projektą investuota 364,4 tūkst. litų. Didžioji lėšų dalis – 212,5 tūkst. Lt gauta iš Europos regioninės plėtros fondo. Prisidėjo ir projekto vykdytoja Akmenės rajono savivaldybė, skyrusi 151,9 tūkst. Lt. Techninį šio sumanymo projektą parengė Ventos regioninis parkas.

Kur reikėjo, kraštovaizdžio draustinyje buvo įrengti laiptai, pastatytas apžvalgos bokštelis, sutvarkyta aplinka, suformuoti želdiniai. Takas tęsiasi iki Jurakalnio – kairiajame Ventos upės krante besidriekiančio gūbrio, nuo upės skardžio atskirto gilia griova. Jos šlaitai statūs, nuolat griūvantys, todėl čia lengviausia pasiekti juros periodui priklausančius žemės sluoksnius. Ventos slėnio šlaituose ir griovoje yra net kelios juros periodo atodangos, kurios tik Papilės apylinkėse atsiveria žemės paviršiuje, o kitur Europoje glūdi iki 300 m gylyje.

Keliauk ir žvalgykis: gal pastebėsi kokią fosiliją – prieš 205 mln. metų egzistavusių gyvūnų ir augalų liekaną, grožėkis slėpiningomis Ventos upės apylinkėmis, Papilės piliakalniais, užsuk į senąsias kapinaites, kur palaidotas istorikas ir švietėjas S. Daukantas, sustok prie botaninio gamtos paminklo – maždaug 150 metų amžiaus penkiolikakamienės (tiesą sakant, dabar likę tik trylika augančių kamienų) liepos... Takas vingiuotas ir įdomus.

Kaip sako Simono Daukanto muziejaus vadovė Ernesta Šmukštaitė – o ji paprastai ir išlydi turistus į šį pažintinį taką, mat po apsilankymo muziejuje dažniausiai visi pasuka pasižvalgyti po gamtą, – keliaujančiųjų padaugėjo dvigubai.

Šiek tiek (apie 15 km) išsukti iš Jurakalnio pažintinio tako kviečia ir Papilės seniūnijoje esantis Paragių dvaras, kuriame įsikūręs Lazdynų Pelėdos muziejus.

Tai dar vienas visuomenės traukos centras, kuriam atsinaujinti pagelbėjo Europos Sąjungos lėšos. Iš Sanglaudos skatinimo veiksmų programos projektui „Paragių dvaro tvarkyba ir pritaikymas turizmo reikmėms“ išmokėta875,5tūkst. litų, dar 283 tūkst. skyrė rajono savivaldybė. Pertvarkant šį kultūros paveldą, siekta sukurti palankesnes aktyvaus poilsio sąlygas Akmenės rajone. Pagal projektą, išsaugant šio XVIII a. pab. dvaro autentiškumą, atlikti tvarkomieji statybos darbai. Ant senųjų pamatų atstatyta daržinė – dabar tai teatro ir koncertų salė, talpinanti apie 200 žiūrovų, atnaujinta dūminė pirtis – pakeisti sutrūniję sienojai. Ją jau išbandė pirtininkai profesionalai ir liko patenkinti. Ten, kur buvo likę tvarto pamatai, įrengta terasa, pastatyti tualetai.

Lazdynų Pelėdos muziejus jau ir anksčiau garsėjo savo tradicine švente – kasmet trečiąjį rugpjūčio savaitgalį, kai vyksta švento Roko atlaidai Šiaudinės bažnyčioje, sukviesti svečius ir kraštiečius į dvare vykstančią klojimo teatrų krivūlę. O šiemet dar ir atnaujinto dvaro atidarymo iškilmės kartu susidėjo. Tik viena bėda ištiko – sodybos šulinyje pritrūko vandens. Gal kad lietaus ilgai šią vasarą nebuvo, o gal kad į iškilmes tikrai gausus žmonių būrys susirinko.