Sanglaudos politikos orientacija į rezultatus ir siekis kuo efektyviau panaudoti ES fondų lėšas lėmė išaugusį vertinimo, kaip valdymo instrumento, vaidmenį naujame programavimo laikotarpyje. Vertinimai turi ne tik prisidėti prie veiksmų programų turinio ir įgyvendinimo kokybės, bet ir pateikti patikimus įrodymus apie investicijų naudą, įvertinti socialinius, ekonominius, aplinkos pokyčius, kurie įvyko dėl įgyvendintų ES fondų investicijų.
2014-2020 m. vertinimo planas
2014–2020m. Europos Sąjungos investicijų panaudojimo vertinimo planas yra strateginis dokumentas, kuris nustato ES fondų investicijų panaudojimo vertinimo tikslus, uždavinius ir priemones jiems įgyvendinti 2014–2020 m. laikotarpiui. Vertinimo planą sudaro aprašyti vertinimo poreikiai, tikslai ir uždaviniai, pagrindiniai metodai ir duomenys, vertinimo rezultatų panaudojimas ir 2014–2020 m. laikotarpiu planuojamų 65 vertinimų sąrašas.
Vertinimo plane numatyti poveikio vertinimai yra skirti ES investicijų sukeltiems pokyčiams matuoti (t.y. kiek ES investicijos prisidėjo prie socialinių, ekonominių ir aplinkos pokyčių). Įgyvendinimo (proceso) vertinimai skirti veiksmų programos investicijų įgyvendinimui bei jų valdymui tobulinti, pagrindinė šių vertinimų sritis – pažangos (tarpiniai) vertinimai, kurių rezultatai leis patobulinti investicijų panaudojimą.
Su visu vertinimo planu galite susipažinti čia: http://www.esinvesticijos.lt/lt/dokumentai/europos-sajungos-strukturiniu-fondu-lesu-panaudojimo-vertinimo-planas
Reglamentiniai reikalavimai
2014-2020 m. ES reglamentuose atsirado daugiau griežtesnių ir privalomų reikalavimų vertinimo srityje. Tai yra privalomas
1) Vertinimo plano sudarymas, 2) sistemingas veiksmų programos vertinimas pagal efektyvumo, rezultatyvumo ir poveikio kriterijus, 3) bent kartą per laikotarpį turi būti įvertintas kiekvienas prioritetas, 4) turi būti rengiamos atliktų vertinimų apžvalgos ir teikiami vertinimų rezultatai Stebėsenos komitetui, 5) vertinimo ataskaitos turi būti skelbiamos viešai.
Lietuvos patirtis
Tačiau Lietuvoje vertinimas nėra naujovė ir nemažai privalomų reikalavimų naujame programavimo laikotarpyje jau buvo įgyvendinami vertinimo srityje kaip gera praktika 2007–2013 m. laikotarpiu. Šiame laikotarpyje įgyvendinti metiniai vertinimo planai, pagal kuriuos atlikta apie 60 vertinimų. Vertinimo rezultatai naudojami tobulinant veiksmų programų įgyvendinimą ir atsiskaitant EK metinėse įgyvendinimo ataskaitose, rengiamos atliktų vertinimų apžvalgos, visos vertinimo ataskaitos skelbiamos viešai http://www.esparama.lt/vertinimo-ataskaitos, organizuojami vieši vertinimo rezultatų pristatymai. Siekdami užtikrinti vertinimo rezultatų kokybę ir geresnį vertinimo rezultatų panaudojimą 2013 m. parengti ES struktūrinių fondų vertinimo standartai, kurie plačiai pristatyti vertinimo bendruomenei ir paskelbti interneto svetainėje. Europos Komisija naujuoju laikotarpiu rekomenduoja visoms valstybėms narėms taikyti vertinimo standartus.