Lietuvos mokslo taryba balandžio 18-ąją yra paskelbusi pirmąjį kvietimą paraiškoms teikti – siekti finansavimo projektams pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemonę „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“.
Konkurso būdu atrinkus projektus bus finansuojama juose numatyta veikla „Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai“. Šiomis investicijomis siekiama išplėtoti inovatyvias mokslininkų grupių mokslines idėjas, kurios yra siejamos su Sumanios specializacijos programos veiklų planuose nurodytais uždaviniais.
Sumaniosios specializacijos srityse svarbiausią vietą užima jungtinės mokslo ir verslo iniciatyvos, todėl pirmenybė teikiama mokslo idėjoms perkelti į gamybą – sukomercinti.
Veiklos tikslas
Lietuvos mokslo tarybos teigimu, finansuojamos veiklos tikslas – didinti tų žinių sklaidą, kurios reikalingos įgyvendinant mokslinius tyrimus ir eksperimentinę – socialinę, kultūrinę plėtrą, taip pat skatinti inovacijų raidą sumanios specializacijos srityje.
Kitas iš tikslų – skatinti mokslo ir studijų institucijas, kad jos imtųsi mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros, turinčios komercinį užtaisą – vadinamąjį komercinį potencialą.
Teikti paraiškas gali į atvirą informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemą (AIKOS) įrašyti universitetai, mokslinių tyrimų institutai bei universitetų ligoninės.
Jų partneriais gali būti juridiniai asmenys (įmonės), veikiantys mokslo bei studijų srityje ir kurie per paskutinius kalendorinius metus iki kvietime nurodytos paraiškų teikimo dienos vykdė mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklą.
Projektai ir lėšos
Per pirmąjį kvietimą atrinktiems projektams įgyvendinti numatyta skirti kone 29 mln. eurų.
Investicijos yra išdalintos atsižvelgiant į sumaniosios specializacijos kryptis. Energetikai ir tvariai aplinkai – iki 4,257 mln. eurų, įtraukiai ir kūrybingai visuomenei – iki 2,285 mln. eurų.
Agroinovacijoms ir maisto technologijoms numatyta 3,816 mln. eurų, naujiems gamybos procesams, medžiagoms ir technologijoms – iki 8,358 mln. eurų.
Sveikatos technologijoms ir biotechnologijoms – iki 5,836 mln. eurų. transportui, logistikai ir informacinėms ir ryšių technologijoms (IRT) – iki 4,410 mln. eurų.
Didžiausia projektui galima skirti finansavimo lėšų suma yra 700 tūkst. eurų, o didžiausia galima projekto finansuojamoji dalis sudaro 100 procentų visų tinkamų finansuoti projektų išlaidų.