BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Projektų vykdytojai turėtų aktyviau prisidėti prie darnaus vystymosi

2016 m. balandžio 29 d. / Finansų ministerija

Balandžio pabaigoje vykusioje diskusijoje, aptarti tarpinių vertinimo „2007-2013 m. ES struktūrinių fondų poveikio darniam vystymuisi“ įžvalgų, susirinko Lietuvos ir užsienio darnaus vystymosi ekspertai, ES investicinius fondus administruojančių institucijų atstovai ir partneriai.

Darnus vystymasis – vienas iš horizontaliųjų prioritetų, kuris buvo privalomas ne tik 2007-2013 m. laikotarpiu, bet lieka aktualus ir 2014–2020 m. finansiniu laikotarpiu. ES struktūrinių fondų investicijų kontekste darnus vystymasis suvokiamas ne vien tik aplinkosauginiu aspektu, bet socialinio, aplinkosauginio ir ekonominio aspektų sąveika.

Vertinimo metu nustatyta, kad ES SF investicijos darė teigiamą poveikį žmogiškojo ir socialinio kapitalo ištekliams, kurių pagrindinis tikslas spęsti demografines ir emigracijos sukeltas problemas bei kovoti su skurdu ir socialine atskirtimi. Vis dėlto ES investicijų poveikio apimčiai didelę įtaką darė finansų krizės sukelti socialiniai ir ekonominiai padariniai.

Stiprų teigiamą poveikį ES investicijos darė gamybinio kapitalo ištekliams, kurių pagrindinis tikslas vystyti transportą, mažinant neigiamą poveikį aplinkai ir skatinti darnią gamybą ir vartojimą.

Tuo tarpu ES investicijų apimtis gamtos kapitalo išteklių, kurių tikslas klimato kaitos švelninimas ir geresnis gamtinių išteklių valdymas, buvo nepakankamas tam, kad atsvertų ekonominės plėtros sukeltus padarinius, o aplinkos taršos rodikliai atspindėtų teigiamas tendencijas.

Vertinant investicijų poveikio tvarumą, galima pastebėti, kad poveikis daugelyje sričių bus išlaikytas jei ateityje nebus ryškių ekonomikos ciklų svyravimų. Vis dėlto siekiant užtikrinti poveikio darniam vystymuisi tvarumą svarbu ne tik įveiklinti investicijų į infrastruktūrą metu sukurtus rezultatus, tačiau užtikrinti kryptingas investicijas aplinkos taršos mažinimui.

Diskusijos dalyviai itin pabrėžė kultūrinių ir mąstymo pokyčių, visuomenės brandos svarbą, skiriant daugiau dėmesio darnaus vystymosi principui. Taip pat sulaukta pasiūlymų 2014 – 2020 m. ES struktūrinių fondų investicijų laikotarpiu aiškiau apibrėžti darnaus vystymosi srities strateginius prioritetus taip pat skatinti projektų vykdytojus proaktyviai prisidėti prie darnaus vystymosi horizontalaus prioriteto įgyvendinimo, tuo pačiu iš anksto kompleksiškai įvertinant kontekstą, kuriame bus įgyvendinamos ES struktūrinių fondų investicijos.

Galutinę vertinio ataskaitą planuojama pristatyti liepos mėnesį.

Raktažodžiai: Darnus vystymasis