Šiuo metu siekiama įvertinti socialinės ir ekonominės situacijos pasikeitimus, kurie gali turėti įtakos siekiant iki 2018 m. pabaigos veiksmų programoje nustatytų tarpinių rezultatų.
„Tikiu, kad nuolatinė veiksmų programos įgyvendinimo analizė, veiklos peržiūros rodiklių pasiekimo stebėsena ir glaudus bendradarbiavimas su valdymo ir kontrolės sistemoje dalyvaujančiomis institucijomis užtikrins, kad būtų pasiekti nustatyti rodikliai“, – sakė finansų viceministrė Agnė Bagočiutė, pabrėždama, kad analizuojant pirmuosius rezultatus, svarbiausia įvertinti, ar ES lėšos investuojamos maksimaliai efektyviai ir, esant reikalui, priimti sprendimus dėl lėšų perskirstymo nepažeidžiant ES reglamentų.
Siekiant užtikrinti efektyvų veiksmų programos įgyvendinimą, 2017 m. pradžioje Finansų ministerija planuoja Vyriausybei pristatyti išvadas ir pasiūlymus dėl 2014–2020 m. ES fondų veiksmų programos peržiūros, kurioje bus įvertintos rizikos, prioritetų įgyvendinimo problemos ir galimos lėšų perskirstymo alternatyvos. Pasak viceministrės, iki 2018 m. pabaigos nepasiekus veiksmų programoje nustatytų tarpinių rezultatų, kiltų rizika netekti 6 proc. Lietuvai skirtų 2014–2020 m. ES fondų lėšų.
Stebėsenos komiteto posėdyje taip pat pristatyti ir patvirtinti ES investicijų panaudojimo vertinimo plano pakeitimai. Sanglaudos politikos orientacija į rezultatus ir siekis kuo efektyviau panaudoti ES fondų lėšas lemia nuolat augantį vertinimo, kaip valdymo instrumento, vaidmenį. Vertinimai ne tik prisideda prie veiksmų programos turinio ir įgyvendinimo kokybės, bet ir apskaičiuoja investicijų naudą, įvertina socialinius, ekonominius pokyčius, kurie įvyko dėl ES fondų investicijų ir padeda laiku priimti sprendimus efektyvesniam veiksmų programos įgyvendinimui.
Iki 2020 m. planuojama atlikti apie 70 vertinimų, iš kurių 9, susiję su 2007-2013 m. investicijų poveikio analize, jau yra baigti. Numatyti poveikio vertinimai yra skirti ES investicijų sukeltiems pokyčiams matuoti (t.y. kiek ES investicijos prisidėjo prie socialinių, ekonominių ir aplinkos pokyčių). Įgyvendinimo (proceso) vertinimai skirti veiksmų programos investicijų įgyvendinimui bei jų valdymui tobulinti, o pagrindinė šių vertinimų sritis – pažangos (tarpiniai) vertinimai, kurių rezultatai leis patobulinti investicijų panaudojimą.
Komiteto nariai taip pat patvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos administruojamos ir 2014–2020 m. ES investicinių fondų lėšomis finansuojamos priemonės „Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas onkologinių ligų srityje“ projektų atrankos kriterijus. Jais remiantis bus atrenkami projektai gerinantys onkologinių ligų prevencijos, diagnostikos ir gydymo paslaugas.
Naujausiais duomenimis, šiuo metu įgyvendinamų projektų bendra vertė siekia 1,6 mlrd. eurų (t.y. 24 proc. nuo visų Lietuvai skirtų ES fondų lėšų), o už atliktas investicijas projektų vykdytojams išmokėta beveik 800 mln. eurų 2014–2020 m. ES fondų lėšų.
Papildoma informacija:
Įgyvendinant ES investicijomis finansuojamus projektus iki 2016 m. gruodžio mėnesio:
- užimtumo didinimo veiklose dalyvavo apie 27 tūkst. bedarbių, iš jų 26 proc. jau įgijo kvalifikaciją, o 965 dirbantieji asmenys patobulino kvalifikaciją;
- baigti renovuoti 6922 namų ūkiai ir jų būstai priskirti aukštesnei energijos vartojimo efektyvumo klasei;
- 43 proc. neįgaliųjų, dalyvavusių profesinės reabilitacijos programose, pradėjo dirbti;
- subsidijas gavo 563 įmonės, o 1000 asmenų ir įmonių sudarytos sąlygos pasinaudoti finansine priemone verslo pradžiai.