Asta KARPAVIČIŪTĖ
Negaluoti pradeda vis jaunesni žmonės
Antikinėje Romoje poeto Juvenalio ištarta frazė „sveikame kūne – sveika siela“ ypač aktuali šiais streso bei nerimo dėl ateities laikais. Ir ne be reikalo norėdami palinkėti kitam žmogui paties geriausio, linkime jam sveikatos.
Išsaugoti sveikatą iki vėlyvo amžiaus svarbus ne tik valstybinės sveikatos politikos uždavinys, bet ir kiekvieno mūsų asmeninis siekis. Tačiau įvairiais negalavimais pradeda skųstis vis jaunesni žmonės, todėl puiku, kad besidomintiems sveika gyvensena atsirado galimybė praplėsti savo žinias naudojantis „Suaugusiųjų mokymosi informacinės sistemos“ kompetencija „Sveikatingumas“, – sako biomedicinos mokslų daktarė, Lietuvos sporto universiteto Sveikatos, fizinio ir socialinio ugdymo katedros lektorė Vida Česnaitienė.
Anot jos, besimokantiems pateikiama daugiau kaip 50 įvairių mokymosi programų, todėl jie galės pagilinti savo žinias daugelyje sveikatinimo sričių. „Vienas iš sveikos gyvensenos veiksnių – fizinis aktyvumas. Mokymosi programose pateikiamos rekomendacijos, kiek fizinio aktyvumo pakanka, kad sumažėtų riziką susirgti lėtinėmis infekcinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių sistemos, antro tipo diabetas ir keletas rūšių onkologinių susirgimų“, – sakė V. Česnaitienė.
Nuo pagrindinių principų iki praktinių pavyzdžių
Ar žinote, kad jūsų aktyvumas bus pakankamas, jei per dieną nužingsniuosite dešimt – dvylika tūkstančių žingsnių? Tačiau yra daugybė įvairių fizinių pratimų, padėsiančių gerinti pusiausvyrą, atpalaiduoti raumenų sistemą, koreguoti laikyseną. Daug jų pateikiama ir minėtos kompetencijos mokymosi programose.
„Kai kurie iš jų turėtų sudominti dailiosios lyties atstoves, norinčias išsaugoti dailią figūrą ir grakščią eiseną nepaisant amžiaus. Jų išmokti bus nesunku: mokymosi medžiaga pateikiama vaizdo formatu, tad labai patogu ne tik stebėti, bet ir kartu su trenere atlikti rodomus pratimus“, – sakė V. Česnaitienė.
Ji pridūrė, kad svarbi sveikos gyvensenos dalis yra mityba, todėl mokymosi programose pateikti ir sveikos mitybos principai, supažindinama su netradiciniais mitybos būdais, aiškinama apie maisto medžiagų balansą, tinkamo mitybos režimo reikšmę ir kita.
„Suaugusiųjų mokymosi informacinė sistema“ (SMIS), kurią rasite tinklapyje www.smis.lt, sukurta vadovaujantis pažangiausiais šiuolaikinių e. mokymosi aplinkų principais ir susideda iš glaudžiai tarpusavyje susijusių dalių“, – pasakoja Kauno technologijos universiteto (KTU) E. mokymosi technologijų centro vadovas Gytis Cibulskis.
Anot pašnekovo, visa mokymosi medžiaga suskirstyta į kelias grupes pagal bendrąsias asmens kompetencijų sritis. Tai Užsienio kalba, Gimtoji ir valstybinė kalba, Kompiuterinis ir skaitmeninis raštingumas, Verslumas, Teisinis raštingumas, Pilietinis ir politinis raštingumas, Tarpasmeninė ir tarpkultūrinė komunikacija, Sveikatingumas ir Meninė saviraiška.
Prireikus, į pagalbą skubės konsultantai
G. Cibulskio teigimu, bet kuris asmuo, pasirinkęs pageidaujamą kompetencijų sritį ir naudodamasis portale pateikiamomis paieškos priemonėmis gali lengvai susirasti jį dominančias mokymosi programas, perskaityti jų aprašus ir peržiūrėti jose pateiktą mokymosi medžiagą bei sužinoti, kaip šias programas vertina kiti besimokantieji.
„Jei nuspręsite atlikti žinių įvertinimo testus ir gilinti savo žinias, jums tereikės užpildyti asmeninio profilio anketą bei tapti registruotu sistemos naudotoju, o prireikus konsultacijos – galėsite kreiptis pagalbos į konsultantus“, – teigė pašnekovas.
Ugdymo plėtotės centro įgyvendintas projektas „Suaugusiųjų švietimo programų ir objektų saugykla – elektroninių mokymosi paslaugų priemonė“ finansuotas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.