ES gyvena maždaug 80 milijonų neįgalių piliečių, kuriems dažnai kyla kliūčių visapusiškai ir taip pat, kaip ir kitiems asmenims dalyvauti visose gyvenimo srityse. Įsipareigojusi pašalinti tas kliūtis ir pagerinti neįgaliųjų gyvenimą, ES tapo JT neįgaliųjų teisių konvencijos (toliau – JT konvencija) šalimi. Konvencijos įgyvendinimas yra nuolatinis procesas, už kurį drauge atsako ES institucijos ir valstybės narės.
Viešos konsultacijos
Europos Komisijos organizuojamų viešų konsultacijų metu siekiama sužinoti nuomonę apie tai, kas iki šiol pasiekta ES lygmeniu, apie problemas, kurių kyla visiems neįgaliesiems, ir kaip ES turėtų jas spręsti. Organizatoriai bus dėkingi už visus piliečių, organizacijų, valdžios institucijų, įmonių, akademinės bendruomenės ir kitų suinteresuotųjų subjektų atsakymus. Konsultacijų rezultatai bus naudojami vertinant pažangą, padarytą vykdant 2010–2020 m. Europos strategiją dėl negalios, ir nustatydami trūkumus, kurie turi būti šalinami ES lygmeniu, kad būtų užtikrintas visapusiškas ir lygiateisis neįgaliųjų dalyvavimas visuomenės gyvenime.
Klausimyną lietuvių kalba rasite sekdami šią nuorodą: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/a135ead5-8639-44b4-aab0-3ced4c05b8f3?draftid=59591acd-2559-4a6b-9367-ededce927b0d&surveylanguage=LT&serverEnv=&captchaBypass=false
Atsakyti į tyrimo klausimus reikės maždaug 20 minučių.
Apie 2010–2020 m. Europos strategiją dėl negalios
Šiame dokumente nustatoma strategija, kuria siekiama neįgaliesiems suteikti galimybę naudotis visomis savo teisėmis ir visapusiškai dalyvauti socialiniame bei ekonominiame gyvenime, kaip kiti asmenys. Strategija grindžiama Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija. Ja papildomos strategija „Europa 2020“ (ES pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija) ir Europos pagrindinių teisių chartija, pridėta prie Lisabonos sutarties.
Strategijoje nustatytos aštuonios pagrindinės sritys, kuriose reikia imtis veiksmų ES lygmeniu: prieinamumas, dalyvavimas, lygybė, užimtumas, švietimas ir mokymas, socialinė apsauga, sveikata ir išorės veiksmai. Strategijos įgyvendinimo laikotarpiui įpusėjus, Europos Komisija pradeda šias viešas konsultacijas siekdama įvertinti strategijos poveikį ir užtikrinti, kad ES politika ir toliau būtų atsižvelgiama į neįgaliųjų poreikius ir teises.
Strategijos santrauka lietuvių kalba
Išsamesnė informacija dėl konsultacijų internete arba el. paštu: EMPL-C3-CONSULTATION@ec.europa.eu.