Šios kultūrinės erdvės namais tapo buvusios pirmosios miesto gimnazijos pastatas, o šalia jo atsirado ir priestatas, kurio, žvelgdamas pro inkubatoriaus langus, net neįtartum esant. Architektas Valdas Klimavičius jį suprojektavo taip, kad didžioji statinio dalis yra po šlaitu, ant kurio stovi senasis pastatas. Ir tik viena stiklinė jo siena atsiveria į Anykštos upelį. Vykstant statyboms, senąjį pastatą, kuris įtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą, teko išmontuoti, pakeisti supuvusius rąstus ir, baigus po žeme paslėptą statybą, vėl iš naujo suręsti. Anykštėnai sako, kad jis atrodo toks pat, koks ir buvo, bet kartu yra modernus – pastate įrengtas geoterminis šildymas, nauji stoglangiai.
Šis originalus sumanymas tikrove galėjo tapti tik gavus Europos Sąjungos lėšų. Į projektą „Istorinio-kultūrinio objekto pritaikymas meno ir verslo plėtrai Anykščių rajone" pagal Europos Sąjungos 2007–2013 m. Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonę „Asistentas-2" investuota daugiau kaip 4,3 mln. litų. Prisidėjo ir Anykščių rajono savivaldybė – ji atseikėjo 1,2 mln. litų. Rekonstrukcija ir naujos statybos truko trejus metus. Dabar tai – 1500 kv. metrų kompleksas. Čia įrengtos dvi konferencijų salės, mobilioji scena, galerija, kūrybos studijos bei dirbtuvės. Jomis labiausiai džiaugiasi jaunieji anykštėnai menininkai ir kūrybingi amatininkai.
Menų inkubatorius teikia rezidentavimo ir mokymo paslaugas. Naujoji įstaiga gali suteikti patalpas 14 rezidentų. Pagal šio projekto nuostatus patalpas-dirbtuves ir darbui reikalingą įrangą inkubatoriaus rezidentai mažesnėmis nei rinkos kaina galės nuomotis 5 metus.
Pirmoji inkubatoriuje įsikūrusi vienetinių rankinių kūrėja ir gamintoja Nijolė Davainienė sutartį sudarė trejiems metams. O štai keramikė Dangira Pyragaitė, pasak jos, ryžosi tik pabandyti prisijaukinti naują erdvę. Dailininkės sutartis – keliems mėnesiams.
Inkubatoriuje jau darbuojasi ir stiklininkė, tekstilės dizainerė, fotografė, natūralios kosmetikos gamintojos, kuriami originalūs megzti vokai, veikia šeštadieninė anglų kalbos mokyklėlė 6–11 metų vaikams. Nuo rugsėjo „Yamahos" muzikos mokykla, kurios siekis – padėti kiekvienam įgyvendinti savas muzikos svajones, lauks net pačių mažiausių anykštėnų – 4 mėnesių kūdikių. Taigi Anykščių inkubatorius pilnas kūrybos.
UAB „2D PACK", kuri sumanė kurti minėtus megztus vokus (juk ir dovanos pakuotė gali būti puiki dovana), vadovas Domantas Makauskas sako nenusivylęs pasirinkimu įsikurti inkubatoriuje. Dirbant drauge, daugėja drąsių idėjų; jei prireikia reklamos katalogui – čia pat yra fotostudija, nereikia investuoti į įrangą – ją gali išsinuomoti.
Tokia meno erdvė – naujiena Anykščiuose. Tad, smalsumo vedami, čia užsuka vietos gyventojai, o ir turistai nepraeina pro šalį, žvilgteli, kas vyksta, žiūrėk, ir susigundo įsigyti dirbtuvėse ką tik baigtą kūrinį.
Menų inkubatoriaus misija – ne tik skatinti kūrėjų verslumą, mažųjų ir vidutinių įmonių (susijusių su menu) steigimąsi bei gyvybingumą, bet ir telkti Anykščių bendruomenę. Čia planuojama rengti teatro, šokio, muzikos projektus, parodas, konferencijas. Iki šiol mieste veikė ilgalaikės meno ekspozicijos, bet trūko erdvių, kuriose būtų galima organizuoti trumpalaikius renginius.
Anykštėnus į šią naują erdvę jau kvietė šiuolaikinio meno, dailės parodos, buvo eksponuoti dailės mokyklos mokinių darbai, vyko kino premjeros, koncertai.
Rugpjūčio 23–30 d. menų inkubatoriuje vyks Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos ir E. Andre klubo meninis pleneras „Genius loci – vietos matymas", skirtas jaunųjų kraštovaizdžio architektų kūrybai ir profesiniam meistriškumui ugdyti. Tai bus puiki galimybė pažvelgti į Anykščių miesto erdves, patvirtinti jų privalumus ar atskleisti trūkumus.
Esparama.lt informacija
Daugiau informacijos: http://www.anyksciumenai.lt/