Jau 14-ąjį kartą vykęs „Danske Bank Vilniaus maratonas“ sutraukė tūkstančius bėgimo entuziastų. Šiemet ši minia renginyje sutiko vieną netikėtą dalyvį - Kietąją dalelę KD10. Linksmai atrodanti, bet rimtus faktus aiškinanti KD10 bendravo su bėgimo šventės dalyviais apie oro taršos poveikį žmonių sveikatai ir kaip ją būtų galima sumažinti. Įdėmiai klausė ir diskutavo tiek maži, tiek dideli. Kiekvienam buvo įdomu išgirsti naudingą informaciją.
Kietosios dalelės ore sklando nuolat. Visgi šildymo sezono metu, kuris nenumaldomai artėja, jų itin padaugėja, todėl labai svarbu susimąstyti, kaip galime prisidėti prie jų mažinimo. Oro taršą galime mažinti nesunkiai ugdydami tam tikrus įpročius.
Pavyzdžiui, vėdinkite patalpas. Uždarose patalpose praleidžiame iki 80 proc. paros laiko, o tai reiškia, kad tiek pat laiko kvėpuojame perdirbtu oru. Perdirbtame ore, ypač jeigu kalbame apie įprastą ventiliacijos sistemą, kaupiasi dulkės, pelėsis, bakterijos, virusai, cigarečių dūmai, įvairios cheminės medžiagos ir kiti toksinai, kurių kiekis, pakartotinai naudojant tą patį orą, vis didėja.
Neabejotinai prie oro taršos prisideda rūkymas. Atsisakykite šio žalingo įpročio. Jei negalite, nerūkykite šalia nerūkančiųjų. Rūšiuokite atliekas, nedeginkite jų. Degant plastikui, gumai, impregnuotai medienai, cheminėms medžiagoms ar drabužiams išsiskiria ypatingai pavojingi teršalai. Šlapios malkos taip pat išskiria daugiau nuodingųjų dalelių, todėl kūrenkite tik sausą kietąjį kurą.
Galų gale oro tarša itin sumažėtų, jei dažniau rinktumėmės ekologišką transportą. Dviračiai, ėjimas pėsčiomis, viešasis transportas – tinka viskas. Tik atminkite, keliaudami dviračiais ar pėsčiomis, rinkitės mažesnio intensyvumo gatves ir kelius. Kuo toliau nuo automobilių būsite, tuo mažiau įkvėpsite teršalų ir taip saugosite save.
O saugoti būtina, nes kietosiomis dalelėmis užterštas oras kenkia mūsų sveikatai. Dr. Nay Aungas Europos širdies ir kraujagyslių tyrimų asociacijos konferencijoje pristatė naujausio tyrimo duomenis, kad ilgai kvėpuojant užterštu oru širdis padidėja ir apsunksta. Visa tai daro įtaką širdies ligų sergamumui ir jų lemiamam mirtingumui. Ir net ir perpus nesiekianti Europos Sąjungos (ES) nustatytos ribinės normos oro tarša yra pavojinga sveikatai. Paskaičiuota, kad ore esančios smulkios kietosios dalelės tikėtiną gyvenimo trukmę ES sutrumpina daugiau nei 8 mėnesiais.
Neleiskime kietosioms dalelėms toliau daugintis. Kiekvienas prisiimkime atsakomybę ir savo pavyzdžiu parodykime, kad mums rūpi oro kokybė, todėl elgiamės atsakingai. Net menki pokyčiai gali turėti lemiamą įtaką mūsų ateičiai.
2014–2020 metų ES fondų finansavimo laikotarpiu, 5-kiems didiesiems miestams skiriamos investicijos oro taršai mažinti. Bus perkama miestų dangų valymo įranga.
Visi švaraus oro idėją palaikantys žmonės kviečiami pasidaryti marškinėlius, kurių paveiksliuką galima rasti interneto svetainėje www.orotarsa.lt.