Vis daugiau Lietuvos gyventojų neįsivaizduoja savo gyvenimo be kelionių. Todėl laukiama ne tik pabėgimo į artimąjį užsienį ar tolimuosius kraštus, bet ir savaitgaliai yra įprasminami kelionėmis po Lietuvą, atrandant gimtojo krašto gamtinius ir kultūrinius turtus. Vilniaus regione gausu kultūros paveldo ir istorinių objektų: bažnyčios ir dvarai, legendas slepiantys mitologiniai akmenys ir senoviniai pilkapiai, jaukios etnografinių kaimų sodybos ir tapybiški kraštovaizdžiai.
Norėdamos pritraukti į regioną didesnį lankytojų srautą, Šalčininkų, Švenčionių ir Vilniaus rajonų savivaldybių administracijos susivienijo kurdamos bendrą Pietryčių Lietuvos turizmo maršrutą. Europos Sąjungos (ES) investicijų projekto, kuriam skirta 254,5 tūkst. Eur., lėšomis projektuojami, gaminami ir įrengiami ženklai, nuorodos, informaciniai stendai, negalią turintiems keliautojams skirtos turizmo ženklinimo infrastruktūros priemonės, interaktyvūs stendai.
2018 – 2019 m. vykdyto projekto metu rajonų teritorijose esančiuose keliuose įrengti maršrutinio orientavimo kelio ženklai padeda savarankiškiems keliautojams lengviau rasti kelią prie lankytinų objektų. Įdomiausiose lankytinose vietose sumontuoti interaktyvūs ir negalių turintiems asmenims pritaikyti informaciniai stendai, kurių dėka vietos ir užsienio turistai gali susipažinti su lankomų objektų istorija, įdomiausiais jų atsiradimo ir raidos faktais.
Anot vienos iš partnerių, Švenčionių verslo ir turizmo informacijos centro direktorės Tatjanos Kuznecovos, džiugu, kad projektas sparčiai juda pirmyn. Įrengta ženklinimo infrastruktūra padės Lietuvos ir užsienio turistams lengviau orientuotis turizmo maršrutuose, suteiks daugiau informacijos apie patrauklias lankytinas vietas ir objektus Švenčionių, Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose.
Švenčionių, Pabradės, Švenčionėlių miestuose bei Kaltanėnų miestelyje įrengti 4 interaktyvūs stendai, pritaikyti tiek judėjimo negalią turintiems asmenims, tiek akliesiems ir kurtiesiems. Šiuose stenduose bus pateikiama apjungta visa 64 objektų informacija, vaizdžiai pateikta maršruto schema, įdiegta garsinė informacija. Ateityje stendai galės būti tobulinami, įtraukiant kitą turistams naudingą informaciją, palengvinančią keliavimą po Švenčionių kraštą. Be informacinių ir interaktyvių stendų, Labanoro miestelyje, šalia Labanoro bažnyčios, bus įrengtas ir taktilinis stendas regėjimo negalią turintiems žmonėms. Taktilinių stendų tekstas bus pateiktas Brailio raštu, o jame pavaizduotas objektas bus reljefinis. Tokiu būdu silpnaregiai galės ne tik perskaityti tekstą, bet ir suprasti, kaip atrodo lankomas objektas arba vietovė.
Šalčininkų rajone be 21 nukreipiamojo kelio ženklo ir 2 įprastų informacinių stendų, sumontuota 15 regos negalią turintiems asmenims pritaikytų informacinių taktilinių stendų. Tokiu būdu pažymėti svarbiausi rajono objektai – Jašiūnų dvaro sodyba, Vilkiškių dvaro sodybos rūmai, Merkinės dvaro sodybos, vad. Pavlovo respublika, liekanų fragmentai, Bėčionių piliakalnis, Turgelių ir Tabariškių bažnyčios bei daug kitų. Informacija stenduose pateikta trimis kalbomis, fotonuotraukos perteiktos reljefiniu paviršiumi, lietuvių tekstas išverstas į Brailio raštą.
Vilniaus rajone įrengti 8 lankytinų objektų informaciniai stendai ir 47 kelio ženklai, nukreipiantys į turizmo objektus. Taip pat įrengti 4 taktiliniai informaciniai stendai regėjimo negalią turintiems asmenims. Ši ženklinimo infrastruktūra suteiks neįgaliesiems galimybę suvokti erdvinį lankomos vietos išsidėstymą. Didžiausią dalį ženklinimo sudarys sakralinės ir istorinės vertės vietovės, pvz. Skurbutėnų bažnyčia ir varpinė, Priciūnų Šv. Ignoto koplyčia, holokausto aukų kapai Bezdonių sen. bei daug kitų vertingų Vilniaus rajono objektų.
Įgyvendinant projektą „Pietryčių Lietuvos turizmo maršrutas" Švenčionių, Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose iš viso įrengti 254 ženklinimo infrastruktūros objektai.
Šalčininkų, Vilniaus ir Švenčionių rajonų savivaldybių projektas „Pietryčių Lietuvos turizmo maršrutas" yra įgyvendinamas pagal ES investicijų priemonę „Savivaldybes jungiančių turizmo trasų ir turizmo maršrutų informacinės infrastruktūros plėtra", kuri yra iš dalies finansuojama Europos regioninės plėtros lėšomis.
Pranešimas parengtas pagal Šalčininkų, Vilniaus ir Švenčionių rajonų savivaldybių informaciją.
VILNIAUS REGIONE – PATOGESNĖS KELIONĖS TURISTAMS
2020 m. sausio 7 d.
/ Inovacijų agentūra (LVPA)