BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti RSS

Naujienos

Žalgirio klinika kartu su Naujininkų ir Vilniaus rajono poliklinikomis įgyvendino pilotinį pagalbos neįgaliesiems namuose projektą – teikė žmogui nekainuojančias odontologų paslaugas namuose

2021 m. kovo 22 d. / Sveikatos apsaugos ministerija

Įgyvendinamas bandomasis projektas, pagal kurį, pirmą kartą Lietuvoje, kuriamas odontologinės pagalbos teikimo pacientams su negalia modelis. Siekiama užtikrinti, kad visi Lietuvos žmonės odontologines paslaugas gautų laikantis lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principų.

Rodoma:

Projekto lėšomis nupirkta mobili odontologijos įranga, išnuomotas automobilis, kuriuo vykstama pas turintį sunkią negalią žmogų į namus, nesvarbu, kur jis gyventų – ar bute penktame aukšte, ar globos įstaigoje. Kartu su slaugytojomis dirbantys gydytojai buvo aprūpinti visomis reikiamomis priemonėmis, kurios būtinos norint taisyti dantis namuose – nuo vienkartinių drabužių, nuskausminamųjų vaistų iki mobilaus keltuvo, kuriuo patogu pasodinti gulintį pacientą. Gydytojai galėjo sugydyti dantį, išrauti sugedusį, nuvalyti akmenis ir pan. Kilus komplikacijoms, prireikus stacionarios pagalbos, projekte dalyvaujančius pacientus priėmė Žalgirio klinika, kur teikiama pagalba taikant bendrąją nejautrą. Į kliniką sunkiai judančius pacientus vežė greitosios pagalbos automobiliais.

Neįgalieji ar jų globėjai galėjo išsikviesti mobilias odontologų komandas, kurios dantis sutvarko pacientų namuose ar kitoje gyvenamoje vietoje (pvz. globos namuose ar dienos centruose). Medikai atkreipė dėmesį, kad šių žmonių burnos sveikata, dantų būklė – labai prasta. Daugiausia teko teikti chirurginę pagalbą.

Projektas parodė didžiulį odontologinės pagalbos neįgaliesiems namuose poreikį, atsisakančiųjų buvo apie 10 proc. (dažnu atveju žmonės netikėjo, kad siūloma paslauga nėra apgaulė ir kt.). Paslaugos buvo suteiktos daugiau nei planuota – gydymas 820 pacientų (numatyta gydyti 800 pirminių pacientų, suplanuota 1040 vizitų). Pilotinio projekto metu, gyvenamoje vietoje, mobilios medikų brigados teikė nemokamą, profesionalią pirminės asmens priežiūros pagalba sunkią negalią turintiems asmenims, kuriems odontologinės priežiūros paslaugos yra neprieinamos. Bandomasis modelis vyko didžiausią neįgaliųjų skaičių turinčioje teritorijoje, apimančioje miesto ir rajono gyventojus – Vilniaus regione. Pilotinis projektas padėjo efektyviausiai išbandyti ir išsiaiškinti miesto ir periferijos teritorijose gyvenančių neįgalių asmenų aptarnavimo pobūdį. Dabar, įvertinus rezultatus, kuriamos rekomendacijos bei metodikos, apmokomi specialistai. Rengiama teisinė bazė odontologinės priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimui Lietuvos Respublikoje.

Svarbi projekto veikla – organizuoti sveikatos priežiūros specialistų nuotoliniai mokymai darbui su neįgaliaisiais, rengiamos naujos mokymo programos burnos higienistams ir slaugytojams. Be to rekonstruota infrastruktūra reikalinga neįgalių pacientų, kuriems namie nėra galimybių padėti, priėmimui: įrengti pandusai, keltuvai, atnaujinti lauko laiptai, įrengtos automatinės durys ir kt.

Iki šiol pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos pacientų namuose Lietuvoje nebuvo teikiamos. Pilotinio projekto metu daugiausia kreiptasi dėl sunkių, užsitęsusių atvejų. Infekcinių židinių burnoje sanacija yra itin reikšmingas neįgaliųjų sveikatos pagerinimas. Įrodyta, kad infekcijos turi įtakos sisteminių susirgimų eigai, provokuoja susirgimų paūmėjimus, blogina gyvenimo kokybę, gali iššaukti net mirtinas komplikacijas.

Dažnai neįgalieji neturi galimybės pasinaudoti odontologijos paslaugomis dėl materialinių sunkumų, specializuoto transporto stokos, o medicinos paslaugas teikiantys gydytojai nėra prisitaikę priimti judėjimo negalią turintį pacientą tiek dėl kompetencijos stokos, tiek dėl nepritaikytos aplinkos.

Liga, o ypač neįgaliojo, veikia šeimos narių fizinę ir psichologinę sveikatą, nes reikalauja ženkliai daugiau pastangų problemai spręsti. Pilotinis projektas leis išvengti užleistų ligų, pailginti gyvenimą bei sustiprinti fizinę ir dvasinę neįgaliojo sveikatą, rūpinantis sveikatos sauga ir organizuojant medicinos tarnybas, anksti diagnozuojant ir gydant odontologinius susirgimus. Plečiamos, tobulinamos paslaugos garantuos, kad kiekvienam individui gyvenimo standartai sudarytų vienodas galimybes stiprinti sveikatą, taigi suteiktų teisę į sveikatą ir ilgą gyvenimą.

 

Pilotinis projektas vykdomas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.1.3-CPVA-V-607 „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas neįgaliesiems“.

ES investicijos apėmė veiklas:

• odontologinių priežiūros paslaugų neįgaliesiems organizavimo ir teikimo modelio išbandymas ir, atsižvelgiant į gautus duomenis bei veiksmingumą, parengtos rekomendacijos ir metodikos, odontologinių priežiūros paslaugų neįgaliesiems teikimo namuose, modeliui sukurti šalies mastu;

• specialistų kvalifikacijos tobulinimas neįgaliųjų burnos priežiūros srityje;

• pritaikyti asmens sveikatos priežiūros įstaigų fizinę ir informacinę infrastruktūrą specialiesiems neįgaliųjų poreikiams.

 

 

SAM ES paramos sk. informacija

Iliustracija Aušra, 4 kl., Elvyravos pagrindinė mokykla

2021-03-22