Naujoji Sumaniosios specializacijos koncepcija – MTEPI prioritetų ekosistemas stiprins fasilitatoriai
Vykdytojas | VšĮ Inovacijų agentūra |
Produkto rūšys | TV laidos, filmai, el. svetainės |
2022 m. rugpjūčio 17 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutarimu patvirtino naują 2021-2027 m. Sumanios specializacijos koncepciją, kurios tikslas – stiprinti mokslinių tyrimų ir inovacinius pajėgumus, kurti naujas technologijas bei auginti šalies konkurencingumą ir pozicijas globaliose rinkose.
Sumaniosios specializacijos prioritetai
Siekiant sutelkti išteklius į didžiausią augimo potencialą turinčias sritis bei įvertinus esamus ir potencialius šalies ūkio konkurencinius pranašumus Sumaniosios specializacijos koncepcijoje nustatyti 3 MTEPI prioritetai:
- Nauji gamybos procesai, medžiagos ir technologijos,
- Sveikatos technologijos ir biotechnologijos,
- Informacinės ir ryšių technologijos.
Rengiant 2021-2027 m. Sumanios specializacijos koncepciją buvo sutarta, jog yra būtina stiprinti MTEPI prioritetų ekosistemas bei jose veikiančių suinteresuotų šalių bendradarbiavimą. Todėl svarbi naujovė, apibrėžta koncepcijoje – MTEPI prioritetų fasilitatoriai.
Kodėl reikalingi fasilitatoriai?
Nors skirtingi žmonės ar veikėjų grupės yra atsakingi už procesą skirtinguose kūrimo proceso etapuose, reikalingi žmonės, kurie regioniniuose ir sektoriniuose tinkluose atliktų jungiamąjį vaidmenį, veiktų kaip tarpininkai, jungiantys ir aiškinantys įvairioms suinteresuotosioms šalims bendrus tikslus. Todėl siekiant geresnių rezultatų Sumanios specializacijos ekosistemų prioritetuose bei didesnio jų poveikio valstybės socialinei ir ekonominei raidai, prioritetinėse srityse veiklą pradės trys fasilitatoriai. Jie glaudžiai bendradarbiaus su mokslo ir studijų institucijomis, įmonėmis bei kitomis viešojo ir privataus sektoriaus organizacijomis tam, kad sutelktų jas bendrai veiklai.
Fasilitatoriai, kurių veikla yra įprasta užsienio šalyse, užtikrins nuolatinį verslininkystės galimybių paieškos proceso įgyvendinimą, gautomis įžvalgomis formuos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai rekomendacijas dėl konkrečių prioritetų poreikių bei koncepcijos įgyvendinimo tobulinimo. Jie turėtų tapti labai svarbūs regioninės inovacijų ekosistemos dalyviai, padedantys kurti bendrą viziją dėl MTEPI prioritetų ateities, koordinuojantys bendrus procesus bei formuojantys naujus bendradarbiavimo ryšius.
Viena iš pagrindinių fasilitatorių funkcijų bus ir parama Lietuvos inovacijų ekosistemos dalyviams integruojantis į tarptautines iniciatyvas. Fasilitatoriai sieks skatinti MTEPI (sumaniosios specializacijos) pažangos priemonių vykdytojų įsitraukimą į temines tarptautines sumaniosios specializacijos platformos grupes ir tarptautines vertės grandines, bendradarbiauti tarpusavyje ieškant sąveikos tarp skirtingų MTEPI prioritetų, jų sričių, skatinti tarpdisciplininių, tarpsektorinių, tarpinstitucinių projektų iniciatyvas.
Geroji inovacijų lyderės Suomijos patirtis
Bene svarbiausias pavyzdys Lietuvai – Suomija, kuri yra Europos inovacijų lyderė. Suomijoje jau keletą metų sėkmingai veikia inovacijų organizatoriai (fasilitatoriai), o inovacijos yra pagrindinė Suomijos ekonomikos ir regioninės plėtros finansavimo programų dalis. Fasilitatoriai Suomijoje atsirado identifikavus, kad žiniomis ir naujovėmis pagrįstai regioninei plėtrai būtinos veiklos ir bendradarbiavimo praktikos ir bendri procesai. Facilitatoriai, organizuojantys inovacijas, Suomijoje dar vadinami orkestrantais arba bendruomenės vadybininkais. Jie yra kuratoriai ir tarpininkai, palaikantys skirtingų inovacijų veikėjų ir bendruomenių kuriamo turinio kokybę, jungiantys ir kuriantys naujus ryšius tarp žmonių ir organizacijų bei padedantys suinteresuotoms šalims gauti informaciją, išteklius ir žinias.
Tekstas parengtas įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“. Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.