BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Projekto 09.3.3.-LMT-K-712-02-0019 "Komunistinis pogrindis nepriklausomoje Lietuvoje (1935 – 1940 m.): veikimas, skverbimasis, portretas" įgyvendinimo metu sukurta produkcija

Vykdytojas Vilniaus universitetas
Produkto sritis Švietimas ir mokslas
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Projekto idėja: Projektu siekiama ištirti Lietuvos Respublikoje veikusio komunistinio pogrindžio (1935 – 1940 metais) veiklą, skverbimąsi iš SSRS į Lietuvą ir čia esančias legalias organizacijas, taip pat šio judėjimo dalyvių kolektyvinį portretą. Projekto įgyvendinimo metu kelti: 1) išsiaiškinti komunistų skverbimosi į Lietuvą kelius ir metodus (maršrutas Kominternas (Maskva, Vokietija) – Kaunas); 2) ištirti komunistų pogrindininkų skverbimąsi į legaliai veikiančias visuomenines, studentiškas organizacijas bei Lietuvos kariuomenę; 3) išanalizuoti nelegaliai veikiančių komunistų kolektyvinį portretą (akcentuojant, kad į skirtingas organizacijas buvo stengiamasi infiltruoti skirtingus žmones su skirtinga biografija) ir atsakyti į klausimą, kokie motyvai dažniausiai pastūmėdavo žmones rinktis tokį kelią.

Projekto tikslų ir uždavinių įgyvendinimas prisidės prie Pirmosios Lietuvos Respublikos istorijos sampratos ir jos likimo pažinimo.

Projeko įgyvendinimo metu pasiekti rezultatai skelbiami sukurtoje mokslinėje produkcijoje.

Mokslo straipsniai:

  1. M. Ėmužis. Aktyviausių komunistų pogrindininkų ir jų rėmėjų Pirmojoje Lietuvos Respublikoje socialinis portretas. L(ietuvos istorijos studijos, 2019, Vol. 43, pp. 44-70.)
  2. M. Ėmužis. A Trojan horse: illegal Communist Party activities in legal organizations (the case of Lithuania in the 1930s). Journal of Baltic Studies (straipsnis įteiktas spaudai).
  3. M. Ėmužis. Pirmasis Pasaulio lietuvių kongresas Kaune ir komunistų bandymai jį paveikti. (OIKOS: lietuvių migracijos ir diasporos studijos, 2018, Nr. 1(25), p. 61-80.)
  4. M. Ėmužis. Nesutarimai ir kovos dėl lyderystės tarp Lietuvos komunistų 1935–1937 m. (Lietuvos istorijos metraštis, 2019/1:101-125.)

Mokslo populiarinimo straipsnis:

  1. M. Ėmužis. Trojos arklys centro komitete: kaip viena šeima partiją paralyžiavo. (Naujasis židinys – Aidai, 2019. Nr.4.)