Projekto 09.3.3-LMT-K-712-02-0074 "(De-)heroizavimas istoriniame pasakojime: kas kuria ir naikina modernios Lietuvos herojus?" įgyvendinimo metu sukurta produkcija
Vykdytojas | Vilniaus universitetas |
Produkto sritis | Švietimas ir mokslas |
Produkto rūšys | Tyrimai, studijos |
Projektu tiriama (de-)heroizavimo procesų problematika ir dinamika modernioje Lietuvoje. XX a. kitusi herojaus samprata po nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. regresavo. Kodėl ir kaip herojus, kurį - plačiąja prasme - istorikai pripažino "nuolat aktualiu", dingsta iš mokslo, atminties, vaizduotės? Projekte analizuojant konkrečius atvejus ir taikant teorijas nagrinėjamos istorinių herojų (de-)konstravimo technikos ir funkcijos, įvertinamas (n-)esamas jų potencialas. Ar polinkis deheroizuoti yra tautinės valstybės kūrimo, sovietinės okupacijos traumų, posovietinio mentaliteto reliktas? Galimai, jis susiklostė per XX a. „nuvainikavimo kampanijas“: atsiribojant nuo „lenkiškų“, po to „sovietinių“ herojų, įprasta gintis nuo „niekšų“ ir dėl to tenkintis iliuziškai saugesnėmis herojų abstrakcijomis. Tendencija išlieka ir dabar, kai užsienyje populiarėja heroizmo studijos, ruošiamasi istorijos e-mokymui ir e-herojams. Projektu siekta atverti mokslinės diskusijos perspektyvą: struktūruotai ir argumentuotai apibendrinti (de-)heroizavimo specifiką, istorinę raidą, esamą būvį ir galimybes Lietuvoje.
Projekto įgyvendinimo metu pasiekti tyrimų rezultatai skelbiami mokslinėje produkcijoje.
Mokslo straipsniai:
- G. Sviderskytė. For whose greater good? The case of hero-making: Girch and Darius. (Heroism science. 2019, vol. 4, no. 1, p. 1-24.).
- G. Sviderskytė. The Winged Lithuanian: A Hero of Mythical Modernity. (rengiamas)
Mokslo populiarinimo straipsnis:
G. Sviderskytė. Didvyrių revizija. (Žurnalas „Legendos“).