BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Projekto 09.3.3-LMT-K-712-02-0074 "(De-)heroizavimas istoriniame pasakojime: kas kuria ir naikina modernios Lietuvos herojus?" įgyvendinimo metu sukurta produkcija

Vykdytojas Vilniaus universitetas
Produkto sritis Švietimas ir mokslas
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Projektu tiriama (de-)heroizavimo procesų problematika ir dinamika modernioje Lietuvoje. XX a. kitusi herojaus samprata po nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. regresavo. Kodėl ir kaip herojus, kurį - plačiąja prasme - istorikai pripažino "nuolat aktualiu", dingsta iš mokslo, atminties, vaizduotės? Projekte analizuojant konkrečius atvejus ir taikant teorijas nagrinėjamos istorinių herojų (de-)konstravimo technikos ir funkcijos, įvertinamas (n-)esamas jų potencialas. Ar polinkis deheroizuoti yra tautinės valstybės kūrimo, sovietinės okupacijos traumų, posovietinio mentaliteto reliktas? Galimai, jis susiklostė per XX a. „nuvainikavimo kampanijas“: atsiribojant nuo „lenkiškų“, po to „sovietinių“ herojų, įprasta gintis nuo „niekšų“ ir dėl to tenkintis iliuziškai saugesnėmis herojų abstrakcijomis. Tendencija išlieka ir dabar, kai užsienyje populiarėja heroizmo studijos, ruošiamasi istorijos e-mokymui ir e-herojams. Projektu siekta atverti mokslinės diskusijos perspektyvą: struktūruotai ir argumentuotai apibendrinti (de-)heroizavimo specifiką, istorinę raidą, esamą būvį ir galimybes Lietuvoje.

Projekto įgyvendinimo metu pasiekti tyrimų rezultatai skelbiami mokslinėje produkcijoje.

Mokslo straipsniai:

  1. G. Sviderskytė. For whose greater good? The case of hero-making: Girch and Darius. (Heroism science. 2019, vol. 4, no. 1, p. 1-24.).
  2. G. Sviderskytė. The Winged Lithuanian: A Hero of Mythical Modernity. (rengiamas)

Mokslo populiarinimo straipsnis:

G. Sviderskytė. Didvyrių revizija. (Žurnalas „Legendos“).