BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Slapukų politika Privatumo politika

 


Spausdinti

Rezultatai ir statistika

Projekto 09.3.3-LMT-K-712-02-0076 "Membraninių peptidų struktūros tyrimai poliarizacinės spektroskopijos metodais" įgyvendinio metu sukurta produkcija

Vykdytojas Vilniaus universitetas
Produkto sritis Švietimas ir mokslas
Produkto rūšys Tyrimai, studijos

Projekto vykdytojų teigimu, pastaraisiais metais membraniniai baltymai ir peptidai susilaukė didelio biochemikų ir farmacijos susidomėjimo. Viena intensyviai vystomų tiek fundamentinių, tiek taikomųjų tyrimų krypčių orientuota į antimikrobinius peptidus ir transportinius peptidus. Membraninių peptidų veikimo mechanizmas ir struktūra nėra iki šiol gerai ištirti, ypač jų natūralioje aplinkoje – sąlytyje su pačia membrana. To priežastis –efektyvių instrumentinių struktūrinių tyrimų metodų, leidžiančių molekuliniame lygyje įvertinti su membranomis asocijuotų baltymų ir peptidų struktūrą, trūkumas. Net identifikavus afininiais metodais baltymų-membranų sąveiką, nėra aišku kaip vyksta membranos pažeidimas, ar kiti procesai, pvz., laikinas prasiskverbimas pro ją ir kaip tai priklauso nuo peptido savybių, tokių kaip sąveikos konstantos, konformacijos, orientacijos ir saviorientacijos dvisluoksnės membranos atžvilgiu. Projekto įgyvendinimo metu, pasitelkiant poliarizacinės spektroskopijos metodikas, siekta ištirti paviršiuje imobilizuotų fosfolipidų orientuotų membranų dvisluoksnius ir jų sąveikos su peptidais (auerinai) dinamiką tiek ex-situ tiek ir in-situ režimuose. Tyrimai planuoti vykdyti plačioje spektrinėje srityje UV-FIR, siekiant nustatyti tiek elektroninių tiek ir virpesinių sužadinimų ypatumus esant kontroliuojamam elektrodo potencialui. Projekto įgyvendinimo metu išvystyta daugiametodinė eksperimentinė prieiga, kuri galėtų būti taikoma ne tik antimikrobinių peptidų, bet ir vaistinių preparatų sąveikoms su membranomis tyrimams, įvairių ligų, susijusius su pakitimais membranų proteome tyrimais, reikšmingai prisidėtų prie biomedicininių eksperimentinių metodų plėtojimo.

Projekto įgyvendinimo metu pasiekti tyrimų rezultatai skelbiami mokslinėje produkcijoje.

Mokslo straipsniai:

  1. S. Tumėnas, T. Ragaliauskas, T. Penkauskas, A. Valančiūtė, F. Ambrulevičius, G. Valinčius. Solvent effects on composition and structure of thiolipid molecular anchors for tethering phospholipid bilayers. (Applied Surface Science. Volume 509, 15 April 2020, 145268.).
  2. S. Tumėnas, T. Ragaliauskas, G. Valinčius. Real-time investigation of tethered bilayer by fusion of multilamellar vesicles. (įteiktas redakcijai).
  3. S. Tumėnas, T. Ragaliauskas; F. Ambrulevičius; Z. Su; J. Lipkowski; G. Valinčius. In-situ monitoring of Melittin incorporation into phospholipid bilayer membranes (įteiktas redakcijai).