Projekto 09.3.3-LMT-K-712-08-0004 "Daugiasignalė paviršiaus plazmono rezonanso jutiklių sistema efektyviems žaizdų tyrimams (WoundSens)" įgyvendinimo metu sukurta produkcija
Vykdytojas | Fizinių ir technologijos mokslų centras |
Produkto sritis | Švietimas ir mokslas |
Produkto rūšys | Tyrimai, studijos |
Projekto vykdytojų teigimu, kenčiančių nuo negyjančių žaizdų žmonių didėja kasmet. Šie žmonės jaučiasi socialiai atsiskyrę nuo visuomenės dėl nuolatinio skausmo ir neestetiškos išvaizdos. Tai yra daugiabilijoninė (pinigų prasme) ir socialinė pasaulio problema. Jos priežastis – žaizdų priežiūra, kuri šiuo metu yra subjektyvi ir dažnai nulemia netinkamą žaizdos gydymą. Tai išspręstų greita, tiksli ir ekonomiškai prieinama žaizdų stebėjimo sistema. Šiame projekte pasiūlytų idėjų realizavimas reikšmingai prisidėtų prie novatoriško sveikatos apsaugos įrankio sukūrimo efektyviam žaizdų stebėjimui. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti daugiasignalę sistemą paviršiaus plazmonų rezonanso (SPR) pagrindu, kuri atskirtų gyjančias žaizdas ir ūmines opas. Projekto eigoje buvo vykdoma žaizdų eksudato analizė su daugiasignale platforma, sukurta iš antikūnų, pasižyminčių jautrumu gyjančių ir negyjančių žaizdų žymenims. Keli SPR metodai buvo taikomi tikslui pasiekti: vaizdinantis ir lokalizuotas. Pastarasis SPR metodas remiasi baltymas-baltymas sąveikos registravimu su nanoplazmoniniu jutikliu, kuris kuriamas formuojant unikalią jutiklinę platformą iš auksinių „nanopuodukų“. Ši technologija išvystyta Fizinių ir technologijos mokslų centro Nanoinžinerijos skyriuje ir pretenduoja pakeisti brangų vaizdinančio SPR įrenginį daug paprastesne konstrukcija. Žaizdų žymenų tyrimai su sukonstruota daugiasignalė sistema buvo atliekami pirmą kartą. Gautų duomenų daugiaprametrinė analizė leido suskirstyti žaizdas į jų tipus ir padės parinkti personalizuotą gydymo taktiką. Siūlomas projektas yra tęstinis, daugia- ir tarpdisciplininis, apjungiantis mediciną ir fizinius mokslus. Šio projekto vykdymas padėjo vykdytojui įgauti unikalios patirties ne vien tik atskiroje mokslinėje srityje, bet ir davė galimybę įsitvirtinti gimtoje šalyje, išvystyti lyderystės savybes, įkurti savo mokslinę grupę, sustiprinti bendradarbiavimą tarp medicinos atstovų ir mokslininkų, bei skleisti projekto rezultatus visuomenei.
Atliktų tyrimų metu gauti rezultatai viešinami sukurtoje mokslinėje produkcijoje.
Mokslo straipsniai:
- Pauliukaitė, R.; Voitechovič, E., Multisensor systems and arrays for medical applications employing naturally-occurring compounds and materials. (Sensors (Basel, Switzerland) 2020, 20, 1-38)
- Voitechovič, E; Rakickas, T; Vosylius, V; Valiokas, R; Comparison of two fluidic setups for label free optical detection of protein biomarkers by immunosensor platform based on reversibly assembled antibody layer. Micromachines 2021).
- Voitechovič, E; Immunoanalytical platform for label-free detection of matrix metallopeptidase 9 and interleukin 10 as wound biomarkers by the method of imaging ellipsometric surface plasmon resonance. Analytica Chimica Acta 2021).
Moksliniai pranešimai:
- Voitechovič E, Rakickas T, Valiokas R, “Development of immunosensor platform based on reversibly assembled IgG micropaterns for detection of non-healing wound biomarkers”. (7th International electronic conference on sensors and applications (https://ecsa-7.sciforum.net/) 2020 11 15-30.);
- Voitechovič E, Rakickas T, Valiokas R, „On the Way of Development of Simple and Rapid Biosensor for Wound State Analysis“. (International conference „Sensors in Medicine 2019“ (London, UK) 2019 09 10-14).