Pirmoji mokslinio darbo patirtis jauniems žmonėms padeda susidaryti nuomonę apie mokslininkų kasdienybę bei suteikia galimybę pažinti, kaip ir kuo grindžiamos teorinės mokslo žinios. Todėl pirmoji tokia patirtis studentams yra labai svarbi.
Praėjusiu Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos periodu studentai turėjo galimybę dalyvauti Lietuvos mokslo tarybos (LMT) vykdytame projekte, skirtame jų atliekamiems moksliniams tyrimams ir vasaros praktikų sistemai plėtoti.
Šio projekto tikslas buvo paskatinti gabius studentus dalyvauti mokslinėje veikloje.
Taip jie susipažindavo su kasdieniu tiriamuoju darbu, dalyvaudavo teminiuose moksliniuose tyrimuose, kuriuos tuo metu atliko aukštosios mokyklos. Dirbdami kartu su patyrusiais mokslininkais jie kaupė dalykines žinias bei įgijo darbo laboratorijose įgūdžių.
Labai svarbi projekte dalyvavusiems studentams buvo ir mokslinių pranešimų, skaitomų mokslinėse konferencijose, rengimo patirtis. Taip pat jie išmoko rašyti mokslinius straipsnius, kurie publikuojami dalykinėje mokslinėje literatūroje.
Tokiu būdu LMT suteikė galimybę gabiems studentams, norintiems pasirinkti mokslininkų karjerą, įgyti pačios svarbiausios mokslinio-tiriamojo darbo patirties.
Mokslinės veiklos patirtis
Lietuvos mokslo taryba laikosi nuostatos, kad aukštos kvalifikacijos, patyrusių mokslininkų vykdoma mokslinė veikla yra ypač svarbi visuomeninei bei ekonominei šalies raidai. Tačiau svarbu nepamiršti, kad ir aukšto lygio mokslininkai mokslinę patirtį pradėjo kaupti dar studijų metais.
Tad, skatindama studentus įgyti reikiamos mokslinės patirties, LMT siekia, kad gabūs studentai liktų mokslo sistemoje – kad jie pasirinktų mokslinę karjerą. Todėl ir ankstesniu ES struktūrinės paramos periodu LMT vykdė „Studentų mokslinės veiklos skatinimo“ projektą.
Projekto metu jauni žmonės galėdavo atlikti vasaros mokslinę praktiką bei vykdyti mokslinius tyrimus pasirinktoje mokslo institucijoje semestrų metu. Studentui būdavo skiriama tam tikro dydžio stipendija, o jį priėmusiai mokslo institucijai – parama praktikos vietai sukurti: mokslinių tyrimų infrastruktūrai parengti bei atlygiui už praktikos vadovo paslaugas.
Per 2011-2015 metus mokslinę praktiką atliko 588 studentai, dar 1328 studentai mokslinius tyrimus atliko mokslo metais – semestrų metu jie dirbdavo ir laboratorijose.
Jaunuolius pavilioja mokslas
Paprastai studentai su moksline-tiriamąja veikla susipažįsta vėlesniais studijų metais. Tuo tarpu LMT siekia, kad gabūs studentai kuo anksčiau pradėtų žengti šiuo keliu – kad jie įvertintų savo gebėjimus bei nuspręstų, ar mokslinė karjera jiems yra patraukli.
Tad, atlikdami mokslinius tyrimus ar pasirinkdami vasaros praktikas, studentai išmoksta bendrauti ir su tyrimų arba praktikos vadovais – jie užduoda klausimus, aptaria galimus tyrimų metodus, formuluoja užduotis bei, galiausiai, tinkamai planuoja moksliniam tiriamajam darbui skiriamą laiką.
Patirčiai sukaupti - stipendijos
2014 – 2020 m. ES investicijų periodu LMT ir toliau administruos veiklas, skirtas studentų mokslinių tyrimų ir studentų praktikų sistemos plėtrai. Tam numatyta veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ veikla „Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklas ugdymas“.
Pagal šią veiklą, kaip ir ankstesniu finansiniu periodu, studentams bus mokamos stipendijos, kad jie, atlikdami vasaros praktiką bei mokslo metais – tyrimus, sukauptų mokslinės tiriamosios veiklos įgūdžius.
Veiklai įgyvendinti numatoma skirti 2 316 960 eurų , o kvietimai teikti paraiškas praktikai bei tyrimams atlikti turėtų būti skelbiami kasmet.